Söz Merasimi Hakkında

7 Ekim 2013

Ailelerin,gelin ve damadın hemfikir olduğu bir tarih belirlenir. Tarih belirlendiğinde her iki taraf da birbirleri için söz bohçası oluşturmaya başlar.

Damat tarafının söz töreni öncesinde şunları almış olmalıdır: söz yüzükleri, güzel bir çiçek ve çikolata, istenirse geline takmak üzere çeşitli takılar. Yine kimin kızı isteyeceği, yüzükleri kimin takacağı gibi detaylar önceden belli olmalıdır. Genel olarak erkek tarafının en büyüğü, bu kişi dede/baba olabilir; kız tarafının en büyüğünden kızı ister.Yüzükleri de aynı kişilerin takmasını isteyebileceğiniz gibi başkasının takmasını da isteyebilirsiniz.

İsteme törenlerinde çekirdek aileler olabileceği gibi  bu özel akşam için aileler değer verdiği başka misafirlerin de bu törene katılmasını isteyebilir. 

Belirlenen tarihte ve saatte damat tarafı kız evine doğru yola çıkar.Karşılıklı tanıştırmalar ve hal hatır sormadan sonra sohbet devam ederken gelin adayı misafirlere kahve ikram eder. Damat adayına sabrını denemek için tuzlu kahve yapılabilir.

Kahveler içildikten sonra genellikle erkek tarafındaki aile büyüğü geliş niyetlerini kısaca bildirdikten sonra “Allah’ın emri Peygamberin kavli ile kızı ister. Çiftlerin birbiriyle evlenmek konusundaki düşünceleri bilindiği için aile kızlarının onayını daha önce almadan erkek tarafının bu talebine olumlu cevap verir.

Onayın ardından çiftle birlikte, söz veya nişan tepsisi ortaya gelir. Tepsiyi genelde kız tarafından bekâr, genç kızlardan biri tutar. Tepside kırmızı kurdeleyle düğümlenmiş iki altın yüzük, birkaç beyaz gül ve makas bulunur.

Olumlu düşüncelerini bildirerek, dua ederek ve misafirlerin alkışları eşliğinde kurdeleyi keser. El öpmelerin, kutlamaların, takı merasiminin ve fotoğraf çekimlerinin ardından misafirlere çeşitli yiyecek ve içecek ikramında bulunulur.

 Kız tarafının damada bu aşamada hediye takmasına gerek yoktur. Kız için genellikle bilezik veya broş hediye edilir. Anadolu’da yüzükler bir makasla gümüş ve içine kızın ördüğü dantellerden serilmiş bir tepsiyle aile büyüğüne sunulur. Yüzükleri birbirine bağlayan kırmızı kurdele ne kadar kısa olursa o kadar çabuk evlenileceği rivayetler arasındadır. Hatta evlenmek isteyen kız ve erkeğin arkadaşları- akrabaları bu kurdeleden uğur getirmesi için küçük bir parça kesip yutar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir