Söz Mekanı

24 Mart 2008

Söz MekanıGeleneksel olarak söz mekanı için kız tarafının evi seçilir. Önceden belirlenen bir günde damat tarafı sadece çekirdek aile olarak ya da bir kaç yakın akrabaları ile gelin adayının evine akşam saatlerinde gelirler. Söz için ev dekorasyonu ile ilgili özel bir tasarıma gidilmez. Evin olağan haliyle erkek tarafı karşılanır. Duruma göre gelin adayının bir kaç yakın akrabası da orada bulunabilir.

 

Damat tarafından bir aile büyüğü “Allahın emri ve peygamberin kavli” diyerek söze başlar. Gelinin babasından veya söz sahibi başka bir aile büyüğünden evliliğin ilk adımı olan kız istemeyi gerçekleştirir. Kız isteme merasimin sonucu çoğu durumda önceden bellidir. Bunun yanında bazı durumlarda şüpheye yer vermemek için zaman istenilebilir. Bu durum sonucun olumsuz olduğu anlamına gelmez.

Gümüş cezve ve süslü fincanda söz kahvesi Söz kesme sonrasında damat adayı gelin adayına söz yüzüğünü takdim eder ve yine bir aile büyüğü yüzüğü gelinin ve damadın parmağına takar.

Bu gecede gelin adayı olarak size büyük bir görev düşer. Bol köpüklü bir kahve yapıp misafirlere sunmanız beklenir. 

Damat adayına küçük bir  şaka yapmak isterseniz kahvesine şeker yerine tuz koyabilirsiniz. Kahveyi içip içmemesinin damadın zorluklar karşısında sabrına bağlı olduğuna inanılır.  

Köpüklü Türk Kahvesi yapmak için : 

Cezveye kişi başına bir tatlı kaşığı kahve 2 kesme şeker ve kahveleri sunacağımız fincanla kişi sayısı kadar soğuk su  koyun ve cezveyibir iki defa karıştırın.  Kahvenin köpürmesine yakın ve köpürdükten sonra bir iki defa daha karıştırın.  Köpüğü fincanlara paylaştırın ve tekrar köpürtme işlemi yapın. Bu işlemi bir kaç defa tekrarladıktan sonra kahveyi fincanlara eşit şekilde paylaştırın.

Misafirlere ve damat adayına afiyet olsun 🙂

Sözlenme ile ilgili fotoğraf ve resimler için buraya tıklayın

 

Söz Mekanı

Söz Çiçeği

Söz Çikolatası

Söz Yüzüğü  

Söz Kıyafetleri

 

Etiketler : Söz Mekanı, Soz Mekanı, Söz Mekânı, Sözlenme Yeri, Söz Kahvesi, Soz Kahvesi, Söz Kesme, Söz Yeri, Söz Kesme Yeri, Köpüklü Türk Kahvesi, Kahve Tarifi, Söz kahvesi Tarifi, Kız İsteme, Kız Nasıl İstenir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir