Psikoloji

4 Ekim 2008

 Evlilik için hazır mıyım? Kiminle evleniyorum? Kadının ve erkeğin psikolojik ihtiyaçları nelerdir? Sorunların üstesinden nasıl gelinir?

Evlilikte problemler genellikle iletişim,taraflarda özgürlüğünü kaybetme güdüsü, kıskançlık ve cinsellik gibi konularda ortaya çıkmaktadır. Bu tür problemler genellikle evli olmanın gereklerini tam olarak kavrayamamış, sağlıklı bir iletişimin nasıl yapılacağını ve desteğin nasıl sağlanacağını öğrenememiş kişilerin ilişkilerinde ortaya çıkar.

İlişkiler hep romantik başlar ve bir süre böyle devam eder ancak çiftler evlilikteki uzun vadeli birlikteliğe ve görevlere hazır değilse bir süre sonra problemler yaşanmaya başlar. Eşlerin ayrı beğenileri ortaya çıktıkça,problemlere ortak çözüm bulamadıkça ve birbirlerinin fikirlerine saygılı olmadıkça eşlerde birbirlerine karşı düş kırıklığına neden olur.Sorun sürekli devam ediyorsa geçimsizlik ve tartışmalar başlayacaktır.

Çalışmalar, evlilik uyumsuzluğu ve ayrılık riskinin, evliliğin erken dönemlerinde daha yüksek olduğunu göstermektedir.Evliliğin böyle durumlarda bir  "sınav" döneminde girdiğini düşünebiliriz. Bu tip sorunlara sevgi ve saygıyla  eğilinmez ise eşler arasındaki çatışma kaçınılmaz bir hal alır. Eşler evliliklerini sürdürmek istiyorlarsa, birbirlerine saygı ve hoşgörü ile yaklaşmalıdırlar. Birbirlerini anlamaya çalışmalıdırlar.

Birbirlerinden çok farklı  sosyokültürel değerlere ve yargılara sahip olan çiftler evlilik sorunları yaşayabilirler. Evlilik dışı iilişkiler, çiftler arasındaki otorite sorunu,ailelerin ilişkiye müdahil olmasıyla oluşacak sorunlar, kıskançlık evliliğe zarar verecektir.

Sorunları önlemek için önerilerimiz; bireylerin birirlerine yeterince zaman ayırmaları ancak zaman zaman kendi arkadaşları ve çevreleri ile de birbirlerinden ayrı zaman geçirebilmeleridir. Çiftleri evlilik dışı iilişkiye iten sebepler iletişim kurarak çözülebilir. İlikide otoriter olmak söz konusu olmamalı. Kimsenin kimseye karşı baskın olmadığı, dostluk çerçevesinde kurulmuş ilişkilerin daha kalıcı olduğu araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.Çözülebilir  sorunlara yoğunlaşmalısınız.Karşınızdakini değiştirmekten kaçınmalı, ortak şeyler bulmaya çalışmalısınız.
 
Çiftler evliliği boyunca evlilik terapisi alabilir. Bunun için bir sıkıntıda olmanız gerekmez.Evliliklerinde herşey yolunda giden çiftlerde ilişkilerini daha da geliştirmek ya da çıkabilecek sorunları önlemek amacıyla evlilik danışmanlığı almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir