Pırlantanın Bakımı ve Korunması

26 Ekim 2008

Pırlantanın Bakımı ve KorunmasıMücevherinizin bir ömür boyu kullanılmasını sağlamak için, dikkat ve itina ile bakılması ve korunması gerekir.

Amonyak Banyosu:

Bir birim amonyak ve altı birim ılık sudan oluşan bir solüsyon hazırlayınız ve fırçalayınız.

Deterjan Banyosu:

Herhangi bir yumuşak ev tipi sıvı deterjan kullanarak bir küçük kaba ılık köpük hazırlayınız. Klor ihtiva eden herhangi bir temizleyici madde kullanmadığınızdan emin olunuz.Sabun köpüğü oluşturuncaya kadar,fırçalayınız.Mücevherinizi,bir süzgeç üzerine koyarak ılık su ile durulayınız.

Soğuk Su Banyosu:

Bir birim çok yumuşak bulaşık deterjanı ve dört birim soğuk sudan oluşan bir solüsyon hazırlayınız. Yarım saat mücevheri bu solüsyonda bekletiniz. Daha sonra çıkarıp fırçalayınız. Parçaları yeniden solüsyondan geçiriniz.

Yukarıda belirtilen solüsyonlardan herhangi birini hazırlayınız. Yumuşak ve metalik olmayan bir fırça ile mücevherinizin yuva, tırnaklar ve sivri uçlar etrafındaki kirini yumuşak dokunuşlarla temizleyiniz. Kağıt havlu ile kurulayınız.

Mücevherinizi korumak için aşağıdaki önerileri dikkate almanızı öneririz.

Kaba işlerle uğraşırken mücevherinizi kullanmayınız ya da takmayınız.

Mücevherlerinizi güçlü klorlu çamaşır suyu ile temas etmesine izin vermeyiniz. Bu, mücevherinize zarar vermez ama metal renginin matlaşmasına ya da bozulmasına neden olur.

Mücevherlerinizi karışık bir şekilde bir mücevher kutusuna koymayınız. Birbirlerini çizmeleri mümkündür. Mücevherlerinizi kağıt mendile sararak küçük bir plastik torbada ya da kese içinde saklayınız.

İnci,zümrüt gibi değerli taşların canlılığını kaybetmemesi için hava alması ve ten teması gerektiğinden uzun süreli kapalı bırakmayınız.

 

 

İlgili Kategoriler:

Pırlanta Modelleri

Gelinin Takısı

Pırlanta Seçerken Dikkat Edeceğiniz 4 Özellik

İnternet Üzerinden Pırlanta Alımı

Gelin

Damat

 

Etiketler: Pırlanta, pırlanta Seçerken, Pıranta Alırken,Pırlanta Modelleri,Pırlanta nedir, Elmas, pırlantanın korunması, pırlanta bakımı, mücevher bakımı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir