Osmanlı Gelinlikleri

27 Aralık 2008

Osmanlı GelinlikleriRenkler değişse de düşler aynı…Osmanlı Gelinlikleri.Osmanlı geleneği gereği simli, pullu, işli giysiler ayıp sayıldığından genç kızlar, genellikle sade elbiseler giyerdi.

 Giyim, insanların tabiat şartlarından korunmak amacıyla örtünme ihtiyacından doğmuştur. Başlangıçta basit bir şekil sergileyen örtünme, insanların gelenekleri ve ferdî zevklerinin sonucu gelişmiştir.
    

Türk giyim ve kuşamı; uzun geçmişi, yayıldığı geniş coğrafî alanı, kültür etkileşimi ve inanç sistemlerinin etkisi ile oluştu. Bu değişim içerisinde tüm dönemlerde kadının en önemli tören giysisi, hiç kuşkusuz gelinlik oldu. Gelinlik için seçilen model, renk, kumaş değişse de amaç hep aynı kaldı.    

Osmanlı geleneği gereği, simli, pullu, işli giysiler, ayıp sayıldığından genç kızlar, genellikle sade elbiseler giyerdi. Kadınların süslü giyinebilmelerinin yolu; evlilikle başladığından, ilk gösterişli elbise olan gelinlik, her zaman önemli bir giysi oldu ve gelinin diğer kadınlardan farklılığını belirtmesi açısından da önemsendi. Gelini diğer kadınlardan farklı kılan, gelinliğin yanı sıra gelinliği tamamlayıcı gelin başı, duvağı ve aksesuarlarıydı.   

Osmanlı GelinlikleriDönem modasını yansıtan pahalı kumaşlardan yapılan gelinlikler, gösterişli ve süslüydü. Saray, hanedanlık rengi olarak kırmızı rengi benimserken, halk kırmızının yanı sıra mor, mavi, pembe gibi canlı renkleri tercih ediyordu. Gelinin yüzünü örten duvak, kırmızı idi. 1870’lerden sonra Batı etkisiyle daha açık renkte gelinlikler giyilmeye başlandı. Beyaz kumaştan gelinliği, ilk kez 1898’de Kemalettin Paşa ile evlenen II. Abdülhamit’in kızı Naime Sultan giydi. Sarayda başlayan ve zamanla yaygınlaşan beyaz gelinlik, 20. yüzyılda vazgeçilmez oldu.    

Osmanlı Gelinlik ModelleriOsmanlı devrine ait kadın giyimi ve gelinliği, yaşanılan hayat tarzına paralel saray, şehir ve kırsal kesim gibi grupların kendilerine özgü kuralları, gelenek ve göreneklerine göre kullanılan değişik boya, dokuma, işleme ve modellerle zenginleşti. Osmanlılarda düğünün kaç gün süreceği, evlenenlerin sosyal statülerine göre değişim göstermekteydi. Düğünün her gününde farklı bir kıyafet giyilirdi. Kına gecesinde ve gerdek günü için farklı kıyafetler, gerdek ertesinde ise, ‘paçalık’ tabir edilen bir kıyafet giyilirdi.   

Kadınların başlıca giyim eşyaları; şalvar, hırka, gömlek, entari ve kaftanlardı. Şalvarla giyilen entariler, Türk kadın giyiminin en eski örneklerini teşkil eder. Peşli entari, belden aşağı doğru etek kısımları genişletilerek biçimlenir. 18. yüzyıl başlarından itibaren bu entarilerin yaka açıklığı, kol kesimi, etek boyu, elbisenin bedene oturması gibi model değişiklikleri, 19. yüzyıl ortalarına kadar etkili oldu.

19. yüzyılın başlarında üç etek ve dört etek denilen modeller, gözde oldu. Üç etekler; yanları yırtmaçlı, önü açık, belden birkaç adet düğmeli, boyu yere kadar olan entarilerdir. Üç etek, 1875’lere kadar etkiliydi ve kırsal kesimlerde 20. yüzyıla kadar kullanıldı. 1867’de Sultan Abdülaziz’in Avrupa seyahati dönüşünden sonra üç etek ve şalvarlara gençlerin rağbeti azaldı, iki etek entari modası görülmeye ve Batı modasının etkisi hissedilmeye başlandı.

      Entarilerin dört peşli, dolama, topuk döven, kumru yaka, hâkim yaka, çantalı, kutu içi gibi değişik adlarla anılanları vardı.

Bu entarilerden sadeleri günlük, ağır işlemelileri düğün, tören kıyafetleri ve gelinlik olarak kullanılırdı. Bu entariler; umumiyetle kadifeden yapılmış, baştan geçmeli, beden kısmı vücuda göre olan uzun giysilerdir. 

Yakası yuvarlak ve önü bele kadar açıktır. Yakanın açığından, içe giyilen helâli gömlek görünür. Bu entari ile başa krep veya yemeni örtülür, bele gümüş kemer takılır.

Osmanlı Gelinlik Modası19. yüzyılın başlarında çoğunlukla mor ve bordo kadifeden yapılan, üzerine dival işi tekniğinde sırma ile çeşitli bitki motifleri işlenen ve “bindallı” adı verilen elbiseler, gelinlik ve tören kıyafeti olarak tercih edildi. Kırsal kesimde, aynı tarz işleme ve kumaşlar kullanılarak şalvar, ceket olarak giyilirdi.

II. Abdülhamit döneminden itibaren büyük şehirlerde bindallı elbiseler yerini, Batı etkisindeki uzun etek ve ceketten oluşan takımlara bıraktı. Etek-ceketler; atlas, tafta ve münakkaş gibi ipekli kumaşlardan yapılırdı. Atlas kumaşa bindallı tarzında yapılan ve oldukça uzun kuyruklu olan etek ve korsajlı ceketler, ilk örnekleri oluşturmuşlardır. Bu gelinlikler, daha sonraları yerlerini, tafta ve sim dokumalı ipekli kumaşlardan yapılan uzun, kloş etekli, korsajlı, balenli, vücudu saran, üstlü, pelerinli kıyafetlere bıraktı. Bu giysilerle krep oyalı baş örtüleri, renk ve işlemeye uygun olarak, diz hizasında ve bele oturan içi kürklü kadife mantolar olarak kışın giyilirdi. Giysinin aynı rengi ve işlemesine uygun olarak kumaş ya da deri ayakkabı ve çantalar kullanılırdı. Giysilerdeki batılılaşma, ayakkabı modellerine de yansırdı.

Osmanlı GelinlikleriOsmanlı dönemindeki genç kızların hayallerini süsleyen gelinlikler, bugünün genç kızlarının da düşlerini zengin kılacak nitelikte.

(Skylife)

 

İlgili Kategoriler:

Gelinlik Tarihi

2009 Gelinlik Modelleri

2008 Yılı Gelinlik Modelleri

2007 Gelinlik Modelleri

Gelinlik Kumaşları

Tesettürlü Gelinlik

Gelinlik Seçimi

Gelinlik Modelleri

Kısa Gelinlikler

 

 

Yorum

 • hiç beğenmedim

 • BUNLARDAN BİNDALLI OLUR GELİNLİK DEİL

 • hiç birinize katılmıyorum.biz osmanlı padişahlarının çocuklarının çocuklarıyız…bence onları kirletmek yerine giyilmese bile harika naakışlarla işlendiğini söylemek daha mantıklı gerçekte bu zaten…bu nakışlarla bir gelinlik giymenin o zamnlar ki onurunu siz gibiler tahmin edemez tabii…tek kelimeyle harika

 • osmanlım iyimiş ama kıyafet noktasında pek zayıf sınıfta kaldı…..

 • ayyyyyy çok saçma bu ne ya iyiki o dönemlerde yaşamıomuşum

 • her dönemin tarzı farklıdır. o dönemde de bunlar giyiliyormuş. şu an yaşadığımız çağa hiç uymayabilirler ama üzerlerindeki işleme emeği ve kalitesi hor görülmemeli ve gereken takdiri görmelidir kesinlikle.

 • öykü hanıma yürekten katılıorum zamanın batılaşmış kör gençleri

 • bende öykü hanima katiliorum;)o dönemlerde yasasam daha ne isterdim…

 • HIRÇIN_YAKIŞIKLI

  (6 Ekim 2010 - 12:45)

  öykü,hatice,kübra sizleri tebrik ediyorum.her zaman bu saygınızı ve sevginizi eksik etmeyin.

 • osmanlı dönemlerinin gelinlikleri bu tarzdaymıs arkadaşlar her yıl moda görsellik değişmesi gibi.. o yılların kıyafetlerinede saygı duymak gerekir unutmayınki sizde bir osmanlı tohumusunuz…

 • Ne kadar küçülmüşsünüz,ne kadar basitsiniz.İnsanda saygı olmalı bizim atalarımızın dünyaya getirdiği insanlara bakın beğenmemiş olabilirsiniz ama terbiyesizliğin alemi yokk.o gelinliklerin hepsi el emeği gözz nuru sizler insanı mezarında ters döndürürsünüz yazıkk nesile bakk çok yazıkk.gelinlikler de gayet güzel.

 • bencde gecmis bunlarin modasi 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir