Lüksün Beyaz Atlı Prensesi: Gelin

27 Ağustos 2009

Lüksün Beyaz Atlı Prensesi: GelinEkonomik krizden sonra kimse kıyafete servet yatırmak istemiyor. Neyse ki beyaz gelinlikli kadınlar lüksün imdadına yetişti. Şimdi gelinlikte ‘lüks’ moda.

Siz de pek çoğumuz gibi yüzde 50’lik indirimde bile, düşe düşe 2 bin TL’ye düşen marka elbiselere bakmakla yetinip, benzerini Topshop’tan arayanlardansınız değil mi? Gucci’nin tasarımcısı vFrieda Giannini’nin bile koleksiyonundaki parçaların Zara tarafından kopyalanmasına yaptığı “Ne güzel,” yorumunun üzerine binlerce lira sayıp iki yemeğe giyeceğiniz bir gömlek almak da pek akıl kârı gözükmüyor zaten. Sonunda her kıyafet seri üretim, sonunda her kıyafet fabrikasyon. Varsın günlük hayatımızda da yüzde 100 ipek giymeyiverelim, boncuklarımız dökülmez değil mi? Ama ya hayatımızın en önemli günü? Tüm gözlerin bize çevrildiği, şarkıların bizim için çaldığı, ışıkların bizi aydınlattığı tek ve en önemli gece? Sevdiğiniz adamın kollarında ‘çakma’ bir gelinlikle dans etmek olur mu? Financial Times’ta (FT) yayımlanan makaleye göre kadınların büyük çoğunluğu bu soruya “Olmaz,” diyormuş. Yani parası neyse ödeyip, düğününe o özel, yetenekli, ünlü modacının elinden çıkan gelinlikle katılmak isteyenlerin Sample Imagesayısı gün geçtikçe artıyormuş. Temperley London, Vera Wang ve Oscar de la Renta gibi gelirinin hatırı sayılır bir bölümünü gelinlikten elde eden moda evleri, satışların geçen yıla oranla yüzde 50 arttığını açıklamış. Hem de moda endüstrisi genelinde satışların yüzde 22 ile 23 düşüş gösterdiği bir yılda. Böylesi çekici bir durumda akıllı modacılar boş durur mu? Neredeyse tüm büyükler art arda gelinlik koleksiyonları hazırlamaya başladı bile. Uzunca bir süredir sektörü elinde tutan Monique Lhuillier, Carolina Herrera, Oscar de la Renta, Vera Wang ve Alice Temperley’e sıkı rakipler geldi. Bunların başında da Vivienne Westwood (Tanıtımını Sex and The City’de Carie’nin gelinliği ile yapmıştı), Lanvin (Demi Moore giydi), Balenciaga (Salma Hayek giydi), Giorgio Armani (Katie Holmes giydi), Giambattista Valli ve Marchesa var. Gelinlik koleksiyonlarını her yıl tekrarlama kararı alan Lanvin’in tasarımcısı Alber Elbaz, FT’a yaptığı açıklamada artık kadınların prototip gelinliklerden sıkıldığının altını çizmiş.

Sample ImageBİR DÜĞÜNE BİR PASTA YETER

Ekonomik krizle ilgili yorumları arasında “Bir kadını pembe bir elbiseden daha fazla ne mutlu edebilir ki?” gibi iddialı ama bir o kadar da gerçekçi açıklamalar bulunan Elbaz, “Bazı kadınlar Bali’de evlenmek istiyor, bazılarının bu altıncı evliliği (demek ki Yeşim Salkım bir dahaki sefere Lanvin giyecek), bazıları 60’ına yaklaşıyor (Yeşim Salkım kesin Lanvin giyer) ve bazıları da artık Cinderella gibi görünmek istemiyor,” diyerek klişe modellerden sıkılan sürü sepet gelin adayını Lanvin gelinlik giymeye davet ediyor. Herkese uygun bir alternatif var. Yani gelinlik seçerken vücut tipinizden çok sizin tipiniz, hayattaki duruşunuz önem kazanıyor. Modacıların hayalindeki gelin farklı olsa da herkes bir noktada birleşiyor: Kabarık etek out. Giambatista Valli de konuyla ilgili “Gelinler artık geleneksel görünmekten sıkıldı. Artık daha modern, abartısız modeller var. Kimse düğün pastası gibi görünmek istemiyor, işte bu yüzden kadınlar biz tasarımcıları seçiyor,” demiş. Ne doğru söylemiş. Bir düğüne bir pasta yeter! Ama 10 tane düğünüm olsa birinde giyer miydim, kestiremiyorum. Ben çocukluğumdan beri hayalimi süsleyen gelinliği giydim. Carolyn Bessette’in John F. Kennedy Jr. ile evlendiğinde üzerindeki Narciso Rodriguez markalı sade saten elbisesinin reprodüksiyonunu. Herkesin hayali farklı, fakat modacıların gelin adaylarını hayallerine, anormal paralar isteyen ‘mahalle’ terzilerinden daha ucuz ve kolay yaklaştıracakları kesin. Son bir not: Marka alışverişin en iyi adresi net-a-porter.com talebe dayanamayıp yakında gelinlik satışına başlıyor, takip etmeye devam edin…

(sabah.com.tr)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir