İşinizden Olmadan Düğününüzü Nasıl Organize Edersiniz?

18 Haziran 2010

İşinizden Olmadan Düğününüzü Nasıl Organize Edersiniz?Düğününüzü nasıl organize edebilirsiniz ?İşinizi kaybetmeden, patronunuzla hiçbir tartışmaya girmeden,peri masallarındaki gibi bir düğün organize etmeyi kimistemez? Artık herşeyin mükemmel olmasını düşlediğiniz bu önemli günün büyük hazırlıklarını kariyerinize zarar vermeden halletmeniz mümkün!

Beklenen gün hızla yaklaşırken, size en korkunç baş ağrılarını yaşatan sadece düğününüzdeki oturma planı ya da gelinliğiniz olmuyor. Kadınlar için en büyük sıkıntı, hazırlık aşamasında iş yerlerine taşıdıkları stres! Organizasyon şirketlerinden gelen ziyaretçileri, alışverişleri ve provaları, iş ortamınızdan uzak tutarak koordine etmek oldukça zordur ancak herşeyi en düzgün şekilde yönetmek sizin elinizde…

İşe yeni başlayan Berna, 25: “Öğlenleri bile ara vermeden çalışıyorum ve iş arkadaşlarımın ya da patronlarımın yanında düğün organizatörleriyle telefonlaşmak hiç profesyonel bir davranış olmuyor.” diyor. Eğer iş yerinizde günlerinizi cep telefonunuzda içkiler ve pastalar hakkında bir şeyler fısıldayarak geçiriyorsanız ve patronunuzun gözleri sizin üzerinizdeyse teknoloji, çalışan gelinlerin oldukça kolay bir şekilde gerekli ve hızlı bilgiye ulaşmalarını sağlıyor. İyi bir web sitesi, size düğünlerle ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgileri verebilir. Titiz ve düzenli çalıştığınız sürece,patronunuz ofis içinde sizin kişisel internet kullanımınızın üzerinde durmayacaktır. Bazı şirketler internet kullanımını kontrol altına alır ve çalışma saatleri içerisinde hangi siteleri ziyaret ettiğinizi takip ederler. Eğer çalıştığınız yerde böyle bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız evinize internet bağlatabilir ya da en yakın internet kafeye gidebilirsiniz.

E-POSTA KUTUNUZU KONTROL EDİN

Bir sigorta şirketinde haftada 50 saat çalışan Aslı, 29; işini ve düğün hazırlıklarını bir arada ve strese girmeden başarıyla yürütebilen kadınlardan.Nişanlandıktan sonra hiç vakit kaybetmeden düğün organizasyonlarıyla ilgili birçok internet sayfasına mail atarak, otel ücretlerinden mönülerine kadar kolayca bilgi topladığını anlatıyor.E-posta yoluyla yaklaşık 40 cevap alan Aslı, patronuna bu durumu hiç yansıtmadığını söylüyor. İş yerinizde hem çalışmak,hem de e-posta yoluyla düğününüzle ilgili bilgi edinmek oldukça hoş ve kullanışlı bir yöntem ancak bilgisayarınıza etkili bir virüs programı yüklemeyi de unutmayın, çünkü patronunuz o kadar hoşgörülü olmayabilir. Bu arada eğer çalışma saatleriniz içinde gelen e-postalarınıza konsantre olamıyorsanız, e-postalarınızı öğle tatilinde ya da kendinize ait boş zamanlarınızda kontrol edebilirsiniz.Böylece işinizle, düğün hazırlıklarınızı birbirine karıştırmadan her ikisini de profesyonelce yürütmüş olursunuz.

TELEFON GÖRÜŞMELERİNİZE DİKKAT EDİN

E-posta yoluyla yapılan birçok plandışında, eskiden beri uygulanan yöntemlerlede düğününüz için hazırlanabilirsiniz. 26 yaşındaki Sibel, sürekli telefonda olması gereken bir işte çalıştığı için eposta yoluyla organizasyonları takip edemiyor.Düğün organizasyonları düzenleyen şirketlerin gerekli bilgileri kuryeyle adresine göndermesini tercih ediyor ve her işini bitirdikten sonra en fazla 2 yada 3 yere telefon edebiliyor…

İşe yeni başlayan Banu, cep telefonunu organizasyon şirketlerine bırakmayı tercih ediyor ve asla iş yerinden aranmak istemiyor. Bu sizin için çok daha güvenli bir hazırlık ortamı sağlayacaktır. Özellikle herkesin bir arada çalıştığı ofislerde, iş telefonunuzu düğün hazırlıklarınız için kullanıyorolmanız, kendinizi baskı altında hissetmenize sebep olabilir. Çalışma saatleri içerisinde gelen faksların ve telefonların zamanınızı çok fazla almamasına özen gösterirseniz, patronunuzun dikkatini çekmemiş olusunuz. Telefon görüşmelerinizi boş saatlerinizde ve hafta sonları yapmayı tercih ederseniz, düğün hazırlıklarınızla ilgili daha rahat ve ayrıntılı bilgi edinmiş olursunuz. Evinizde ya da iş dışında yaptığınız görüşmelerde çok daha rahat soru sorabilir hatta pazarlık bile yapabilirsiniz.

ALIŞVERİŞ ZAMANINI İYİ AYARLAYIN

Cumartesi sabahları alışverişe çıkmak için en iyi zamandır. Nişanlandığı günden beri birçok hafta sonunu düğününün organizasyonlarıyla ilgilenerek geçiren Meltem, 31, tüm boş zamanlarını düğününe hazırlanarak geçirdiğini ve bundan müthiş bir keyif aldığını söylüyor. Cumartesi öğleden sonraları kalabalıkla boğuşmak istemiyor ve hafta içi boş olduğunuz saatlerde hazırlıklarınızı sürdürmek istiyorsanız, herşeyi çok büyük titizlikle planlamalı, zamanınızın boşa gitmesini engellemelisiniz. Her bir organizasyon şirketinden randevu alıp, organizatörlerle birebir görüşme fırsatı yakalayabilirsiniz.Eğer hafta içi çalıştığınız yerden izin alıp çıkmanız mümkün olmuyorsa,hafta sonları en hızlı ve planlı biçimde alışveriş taktikleri geliştirin. Örneğin düğün alışverişi yapmak için sabah saatlerini tercih edin. Asla öğleden sonra12.00 ve 14.00 saatleri arasında alışveriş yapmayın. Alışveriş zamanlarınızı uzatmak istiyor, fakat işten zaman bulamıyorsanız,kendinize bir yardımcı bulabilirsiniz.Örneğin çok güvendiğiniz ve sizi iyi tanıyan herhangi bir yakın arkadaşınızdan bu konuda yardım alabilirsiniz. Sizi tanıyan ve zevkinizi bilen biri size çok yardımcı olacaktır. Düğün organizatörleri müşterilerinin %50’sinden çoğunun düğünleriyle ilgili hazırlıklar yaptıklarını, ancak yaşadıkları stresin bu planlarının önüne geçtiğini söylüyorlar. Dolayısıyla evlilik aşamasında olan çiftlerin mutlaka profesyonel birilerinden, büyüklerinden ya da yakın arkadaşlarından yardım almaları gerekiyor. İnsanların size yardım etme konusundaki isteklerine şaşıracaksınız.Ayrıca özenle yapılmış tüm bu planlardan özellikle damatların gözü korkuyor ve en çok onlar yardıma ihtiyaç duyuyor. Yanlış anlaşılmalardan ve son dakika sürprizlerinden kaçınmak için yapmanız gereken en önemli şey, son derece sakin ve planlı davranmaktır.

TÜM STRESİ EVİNİZDE BIRAKIN

Evlendikten 3 ay sonra yaşamının heranını düğününe odaklanarak geçirdiğini kabul eden Sezgi, 25; iş yerinin tuvaletinde ya da patronunun onu görmediği her köşede, cep telefonuyla düğün hazırlıkları için görüşmeler yaptığını söylüyor ve iki hayatı birlikte yürüttüğünü anlatıyor. Kesinlikle pek çok kadın düğün planları ve iş stresinin arasında bunalıyor.Stresinizi en aza indirmenin ilk adımı,problemin kaynağını bulmaktır. Örneğin sorun, arabanızı kullanacak şoförden mi kaynaklanıyor? Gelinliğinizi diken terzidenmi? Yoksa çiçekçinizden mi? Bilin ki,problem yaratan organizatörlerle ekstra zaman harcamak sizi daha fazla yoracaktır.Eğer işinizi ve düğün hazırlıklarınızıbir arada yürütmekte zorlanmaya devam ediyorsanız, bir yardımcı bulma konusunu daha ciddi şekilde düşünmelisiniz ve araştırmalarınızı yapmalısınız. Bu kararı er ya da geç vereceksiniz. Size yardım etmesi için yakın zamanda evlenmiş arkadaşlarınızı ya da ailenizi düşünebilirsiniz.İş yerinizdeki arkadaşlarınız da size yardımcı olabilir ancak stresinizi asla iş yerine taşımamalı ve iş arkadaşlarınıza yansıtmamalısınız.İş arkadaşlarınız stresinizi anlayışla karşılasalar da, onların işlerini yürütmelerini engellememelisiniz. Bu yüzden gerçekten ihtiyaç duymadıkça iş ortamınızda arkadaşlarınızla bu stresi paylaşmamaya özen gösterin. Profesyonelliği asla bırakmayarak ve işinizi ihmaletmeyerek patronunuzun da desteğini ve takdirini kazanmış olacaksınız. Her zaman işinizin öncelikli olduğunu göstermelisiniz.Toplantılarınızda dikkatli ve atak davranmalısınız. İş sırasında gelinliğinizin hayalini kurmamalısınız ve iş saatleri hakkında titiz olmalısınız. Böylece işiniz aksamayacak, stresinize stres eklenmiş olmayacak ve siz boş zamanlarınızda hazırlık yaparken çok daha verimli olacaksınız.

(Cosmobride)

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir