İnternet Üzerinden Pırlanta Alımı

20 Ekim 2008

İnternet Üzerinden Pırlanta AlımıTürkiye’de internet üzerinden ürün satışı 900 milyon dolarlık bir hacme ulaşmıştır. Pırlanta’da internet üzerinde inanılmaz şekilde talep gören ürün kategorisine girmiştir.

Artık müşteri grubu ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan bir tanesi internetten fiyat araştırıp, fiziksel mağazalardan alanlar, diğerleri ise internetten araştırıp, internetten alan kitledir. Internetten alan müşteri grubu ise her geçen gün kat kat artmaktadır.

0.30 Karat üzeri pırlantalarda muhakkak sertifika isteyin

0.30 karat üzeri pırlantalarda uluslararası geçerliliğe sahip sertifikayı muhakkak kuyumcunuzdan isteyin.

Uluslararası geçerliliğe sahip sertifika ne anlama gelmektedir ?

Türkiye’de bugüne kadar üreticilerin kendi bastıkları sertifikalar tüketiciye verildi. Bu sertifikalar ya bir kağıda yada plastik kartlara basılmak şeklinde yapıldı. Bu kartlarda yada kağıtlarda kuyumcuların yada toptancıların kendi takdir ettikleri pırlanta rengi ve berraklığı yazılmıştır. Peki bu renk yada berraklığı kuyumcunun takdir etmesi ne demektir ?

Eğer bir kuyumcu yada toptancı yanlışlıkla J renk olan bir pırlantaya H renk takdir ederlerde sertifikaya bu şekilde basılır ve bu durumda kuyumcu kazanır ama tüketici para kaybeder. Peki bu durumda uluslararası geçerliliğe sahip sertifika almak tüketiciye ne kazandırır kuyumcuya ne kazandırır. Sertifika basan bağımsız yada bağımsız olmaya çalışan firmalar yavaş yavaş Türkiye’de gelişmeye başlamıştır. Bunların içinde bizim en ciddiye aldığımız laboratuarlar Bluediamond ve IDL’dir. Bu laboratuarlar her geçen gün daha da gelişmekte ve ilerlemektedir. Türk pırlanta dünyasına katkıları büyüktür. Kendilerini pırlanta dünyası olarak bağımsız oldukları sürece buradan destekleyeceğiz.

Tüketicilerin pırlanta alırken önem vermesi ve talep etmesi gereken sertifikalar hangileridir ?

Dünyaca ünlü ve dünyaca kabul edilmiş bağımsızlığı tartışılmaz sertifikalar aşağıdaki gibidir. Bütün dünyadaki en ünlü mücevher ve pırlanta fuarlarında görebileceğiniz sertifikalar bunlardır.

GIA – Amerika
IGA – Belçika
HRD – Belçika

Bu sertifikaları alınca tüketici ne kazanır ?

H ise H renk , J ise J renk pırlanta alırlar. Hata yoktur ve pırlanta alırken renk ve berraklık yanlışlığından dolayı para kaybetmezler.

Gerçekten beyan edilen renkte pırlanta alırlar. Kuyumcunun kendi hazırladığı sertifikada yanlışlık olma ihtimali çoktur çünkü tüm ekipmanları 1 milyon dolar tutan laboratuar ekipmanlarına ve gemoloğa (taş bilimci) sahip değillerdir.

Niçin 0.30 ve 0,30 Karat altında niçin gerekmiyor ?

Çünkü uluslararası geçerli sertifikalardın maliyeleri tanesi 100$ civarıdır. 0.30 boy altı taşlarda ürün fiyatları zaten 400 ile 900 YTL civarı olduğu için 100$ tüketiciye rahatsız etmektedir. Ama 0.30 karat ve üzeri boylarda (tektaş yada bir taş) bu sertifika maliyeti problem yaratmamaktadır.

Amerika, Avrupa ve Asya da bu tip pırlantaların tamamı bağımsız laboratuarların sertifikaları ile satılmaktadır.

Türkiye’de tüketici bu sertifikaları yeni yeni öğreniyor.

İnternetten pırlanta almak için tıklayın.

 

kaynak:pirlantadunyasi.com

İlgili Linkler:

Pırlanta Modelleri

Söz Yüzüğü

Nişan Yüzüğü

İnternet Üzerinden Pırlanta Alımı 

Gelinin Takısı

 

Etiketler: Pırlanta, pırlanta seçimi, pırlanta alırken,pırlanta modelleri,pırlanta resimleri, Alyans, Yüzük, Altın, Takı Önerileri,Takı Çeşitleri, online pırlanta

 

 

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir