If Wedding Fashion İzmir

19 Ekim 2008

 If Wedding Fashion İzmir

Gelinlik, damatlık, abiye hazır giyim sektöründe Türkiye’nin tek fuarı olan IF WEDDING FASHION önemli bir başarıya imza attı. Fuarın 2009 tahsisleri tamamlandı.

17- 19 Şubat  2008 tarihleri arasında ikinci kez düzenlenen IF WEDDING FASHION  İzmir Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı’nın başarısı 2009 fuarına yönelik rağbeti artırdı.
22-25 Şubat 2009 tarihleri arasında yapılacak IF WEDDING FASHION İzmir’in tahsis çalışmaları bir yıl öncesinden tamamlandı.

Gelecek yıl Uluslararası İzmir Fuar Alanı’nın tüm hollerinde birden gerçekleşecek fuar için bu yıl fuara katılan 160 firma daha şimdiden katılım kararı aldı. IF WEDDING FASHION İzmir’in kısa zamanda katettiği yol, gelinlik ve abiye hazır giyim sektörünü olduğu kadar fuarcılık sektörünü de yakından ilgilendiriyor. Fuarın yüksek potansiyeli yurtiçinde olduğu kadar dışında da dikkatle takip ediliyor. Hatta, daha ilk yılında İngiliz Fuarcılık şirketi Ocean Media Grup, fuarın organizasyon hakkını satın almak istemişti.

Profesyonel ziyaretçiye hitap eden fuarda katılımcılar gelinlik, damatlık, abiye giyim, abiye kumaş ve aksesuarlarını sergileyecek.

Sektörün kalbinin attığı şehir İzmir’de gerçekleşen fuarı Türk fuarcılık sektörünün öncü kuruluşu İZFAŞ, Türk tekstil sektörünün lideri IF Konseyi’nin işbirliği ve EGSD’nin  girişimleriyle  organize  ediyor. 

17-19 Şubat 2008 tarihleri arasında ikinci kez düzenlenen IF WEDDING FASHION İZMİR, 20 bin metrekare alan üzerinde gerçekleşmiş 160 katılımcının bulunduğu  fuarı 14.965 kişi ziyaret etmişti.

GELİNLİK SEKTÖRÜNDE DURUM

Dünya gelinlik üretiminde  Türkiye, Çin ve İtalya `dan sonra  üçüncü durumda bulunuyor. Çin`den daha kaliteli, İtalya`dan ise aynı kalitede ama daha uygun fiyatlı gelinlik üreten Türkiye’nin hedefi; pazar liderliği.
Türk gelinlik hazır giyim pazarında İzmir`in hakimiyeti hissediliyor. Türkiye’de üretilen her 10 hazır giyim gelinlikten 7’sini İzmirli firmalar üretiyor. Ülkede her yıl ortalama 700 bin düğün gerçekleşirken; 450 bin gelinlik satılıyor, 250 bin gelinlik ise kiralanıyor.
İtalya, Almanya, Avusturya, Yunanistan, Rusya, Ortadoğu ve Afrika ülkelerine satış yapan Türkiye`nin yıllık gelinlik ve abiye hazır giyim ihracatı 10 milyon dolara ulaştı. Dünyadaki hacim ise 500 milyon dolar civarında. İzmirli gelinlikçilerin ihracat hedefiyse  iki yıl içinde 30 milyon dolar seviyesine çıkmak.Tekstil sektörünün kendine özgü olanakları ve pazar potansiyeliyle dikkat çeken gelinlik, damatlık, abiye giyim ile gelinlik kumaş ve aksesuarları sektörüne yönelik ilk ihtisas fuarı, Türk Fuarcılığının doğduğu şehir İzmir’de İZFAŞ ve IF işbirliği ile bir kez daha gerçekleşiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir