Yıldırım Mayruk İle Gelinlik Modası
Yıldırım Mayruk İle Gelinlik Modası   		 Gelinlikte özel tasarım denildiğinde ilk akla gelen isimlerden olan Yıldırım Mayruk ile gelinlik modası üzerine bir sohbet okuyacaksınız.
          
 

Gelinlikte özel tasarım denildiğinde akla ilk siz geliyorsunuz. Bir gelinliği ortaya çıkarırken neleri göz önüne alıyorsunuz?

Her zaman, zaman, zemin, mekan, fiziki kondüsyon, sosyal statü ve ekonomik koşullar bir gelinliğin ortaya çıkmasında baş rolü oynamaktadır. Gelin hanımın davranışları aslında ilk sırada ve belirleyici (oturuş- yürüyüş vs.) oluyor.

Sizce bunlardan en önemlisi hangisi?

Konsept en önemli kural. Yani hayata bakış, bilgi birikimi, fiziki kondüsyon ve hayallerin repitasyona düşmeden (kendini ya da dekoru tekrarlamadan) bir yol çizebilme yetisi bence en önemlisi. Ancak acı bir gerçek ki, en önemli done maddiyat.

Gelinliğini size diktirmek isteyen gelin adaylarını nasıl bir süreç bekliyor?

Oldukça kolay aslında. Karşılıklı haberleşme, tasarımı birlikte belirleme ve fiyat konusu başı çekmekte. Bir gelinlik araba gibidir. Model, malzeme, işçilik, muhtelif aksesuvarların üretimi ile belirlenen giysi 8 ile 12 hafta arasında bir sürece ihtiyaç duyar.

Siz sezondan sezona değişebilen değişikliklerden etkileniyor musunuz?

Gelinlik, masumiyet, saflık ve teslimiyet ifadesidir. Bir kadının hayatta giyebileceği en önemli elbisesidir ve o giysiyi kendinden önce kimse giymemelidir. Hal böyle olunca bembeyaz bir giysiyi askıda satmak üzere ne kadar muhafaza edebilirsiniz ki? Beyazdan vazgeçmek yatırım ve stok maliyetlerini tüketiciye yüklemenin bence yanlış bir yolu. Zaten bizde gelinlik teslim ederken 'Allah bir daha giymeyi kısmet etmesin' deriz. O yüzden gelenekçi tutumumuzda defileler dışında ekzantrik gelinlikler bize pek bir şey ifade etmiyor. Bu daha çok yeni ve öne çıkmaya çalışan modacıların sunuları galiba.

Sizce gelinin makyaj ve saç modelinde tercihi nasıl olmalıdır? Gelinlerinizi bu detaylarda da yönlendiriyor musunuz?

Her zaman öncelikli tercihim derli toplu bir topuzdan yana. Bülbül yuvasını andıran garip bukleler, gelişigüzel dökülen maşa lüleleri, takma naylon saçlar görüntü kirliğinden başka pek bir sonuç vermez. Hele hele aşırı renkli farlar ve sim pırıltısı masumiyeti pavyon formatına çeviriyor. Giysinin dekoltesi ve modeline uygun pastel tonlar en asude sonucu verecektir. Ve saçta tül duvağa eşlik eden çiçekler ya da antika bir taç tamalayıcı unsur sayılabilir.

EN GÜZEL TAKI: BEŞİBİRYERDE

Gelinler gelinlikte kullanılacak mücevher seçiminde nelere dikkat etmeliler? Sizce incili mi, yoksa pırlantalı bir takım mı gelinliği tamamlar?

İncilerin gerçek olanlarına yanaşmak ne mümkün! Kültür incileri ya da plastik inciler sizce inci mi ki? Bir başka inanışa göre inci gözyaşı anlamına da gelir (siyah beyaz filmlerin döneminden bir miras aslında) o nedenle inci out. Peki pırlanta? Sierra Leone çamurluklarında her 17 saniyede bir çocuğun 20 sentlik günlük ücret uğruna can verdiğini düşünürseniz pırlanta takar mıydınız.? Hadi gelin geleneklerimize dönelim hani şu ışıldayan gelin telimiz vardı ya... Ona çoktan unuttuğumuz kırmızı kurdeleli beşibirliklerimizi ekleyelim. Mükemmel görüneceksiniz.

Gelin buketlerindeki renklilik ve canlılık sizi cezbediyor mu? Yoksa klasik orkide ve ya beyaz güller vazgeçilmez mi diyorsunuz?

Yooo, ama bu yaz gönlümüzde daha maskülen bitkiler var. Yeşil, pembe ya da beyaz antoryumlar, klasik galalar, uzun buketler olarak bağlandığında gelecekte kucakları dolduracak çocukları temsil etmiş oluyorlar

YILDIRIM MAYRUK ETİKETİ

Her gelinlikte olmazsa olmaz dediğiniz bir detayınız var mıdır?

1- Yıldırım Mayruk etiketi,

2- Bereketi simgeleyen gelin teli,

3- Bel bölgesinden aşağı olmamak kaydı ile giysi içine iliştirmiş bir minik nazarboncuğu

Şimdiye kadar tasarlayıp diktiğiniz sizin için özel bir gelinlik modeli var mı?

Bizim için her gelin yeni bir hayata başladığı için çok özel. Kimi zaman 20 kilo ağırlıklara ulaşmış kimi zaman yüzlerce metre tülün işlenmesi ile yaratılmış kimi zaman da 1300 saate varan el işiçilikleri ile işlenmiş giysiler ürettik. Ama her zaman en özeli en güzel teşekkürü veren ve ayrılıksız mutlu bir yaşam sağlayan gelinliklerimiz oldu.

Gelinlik düğünden sonra nasıl saklanmalıdır?

Önce profesyonel bir kuru temizlemede lokal ve elde temizleme gerçekleşmeli.

Ambalaj sorunlarına karşı jipon, tarlatan gibi konstrüksiyon öğeleri çıkarılmalı ve varsa ipek çiçek yada ezilebilecek her hangi bir aksesuvar sökülmeli, asitsiz kağıda (velur kağıt ya da perşömen) sarılarak kalın bir karton kolide muhafaza edilmelidir. (Askıda elbiselerin sarktığını sakın unutmayın!)

Son olarak bu sezon gelin adaylarını ne tarz modeller bekliyor olacak?

Bunun için biraz daha beklesek derim. Ancak biz kürk, yılanderisi gibi doğal ve provokatif malzemelere dikkat çekeceğiz. Dekupe, dekolaj, tüy brode ve drapeler hüküm sürecek gibi gözüküyor. Boru boncuk tarihe karışırken straslar da yavaş yavaş toptancı vitrinlerine dönüyor. Ama ne olursa olsun göğüs çizgisinin altına düşmeyen bir dekolte asude bir sembol olarak kalacak kollu yada kolsuz bele oturan ya da ampir formlar dikkat çekecek.

Bir başka yenilik ise daracık gelinliklere yeniden merhaba diyeceğiz...

 

 İlgili Kategoriler:

2009 Gelinlik Modelleri

2008 Yılı Gelinlik Modelleri

2007 Gelinlik Modelleri

Gelinlik Kumaşları

Tesettürlü Gelinlik

Gelinlik Seçimi

Gelinlik Modelleri

Kısa Gelinlikler

Gözde Gelinlik Modelleri

Beden Yapınıza Göre Gelinlik Seçiminin Püf Noktaları

Gelinlik Seçerken Dikkat Edeceğiniz Bazı Noktalar

 

 

Etiketler: Gelnlik, gelinlik tarihi,gelinlik modelleri, 2009 gelinlik modelleri, tesettürlü gelinlik,türbanlı gelinlik,gelinlik seçimi, gelinlik modacısı,gelinlik moda evi, gelinlik odası, 2009 gelinlik modası gelinlik modaevleri, Yıldırım Mayruk.

 

Yorum Yazın - (4 yorum var)
İsim
E-Mail
Yorum

Güvenlik kodu:* Code
Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
   Yorumlar (4)
1. Yazan tammas, 13-04-2009 21:35
aşkım
2. Yazan durdane, 01-02-2010 07:19
selena dizisini izliyorum selena karakterini canlandıran sinem kobalın çok büyük hayranıyım bir gün yolu düşerse denizliye gelmesini isterim bu güne kadar dizinizi hiç kaçırmadım bundan sonra kaçırmayı hiç düşünmüyorum
3. Yazan serap, 01-11-2010 21:16
merhabaştasarımlarınızı çok beğeniyorum,ben grafik tasarım mezunuyum fakat moda tasarım okumadığıma pişmanım,çok yaratıcıyım,hergün yüzlerce elbise modelleri tasarlıyorum.Geçenlerde elime bir gül aldım ve ters çevirdim ve ondan çok güzel gelinlikler tasarladım,ama o gülü bozmadan,üzerindeki çiğ taneleriyle masum bir gelinlik tasarladım,keşke bunları hayata geçirebilseydim ama maalesef....sizi seviyorum.
4. Yazan refika gezer avcı, 01-12-2012 04:18
değerli modacımız değer bile biçemeyeceğim derecede süper modeller ortaya çıkarıyorsunuz hayranlıkla uzaktan sizin çalışmalarınızı izliyorum. uzaktan çünkü ben antalyanın şirin ilçesi DEMRE de yaşıyorum.bir geçmişten bugüne kadar olan gelinlik nişanlık abiye modellerini ortaya çıkaracak bir sergi projem var .sandıktaki değerleri günışığına çıkarmak amacım bunlardan birçok insanın yararlanmasını sağlamak istiyorum başarabileceğimi umut ediyorum.
 
Yandex.Metrica