Adet Döneminiz Tatilinizi Bölmesin

Adet Döneminiz Tatilinizi Bölmesin  Uzun zaman önceden planları yapılan tatil, düğün ve balayı gibi özel günlere denk gelen adet kanaması kadınları huzursuz eden en önemli konulardan birini oluşturuyor. Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi Kadın Sağlığı Ünitesi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Alper Mumcu bu tür zamanlara denk gelen kanamaların atlatılması için, halk arasında bilinenin aksine en uygun yöntemin kanamayı erkene almaya çalışmak değil geciktirmek olduğunu belirtti.
 
Alper Mumcu, bu tür özel zamanlara rastlayan adet kanamasını durdurmak için kullanılan ilaçların hekimler tarafından reçete edilmesi gerektiğini belirterek, “Adet dönemini atlatmak ya da en azından geciktirmek için, yakınlarınızın tavsiye ettiği ilaçları bilinçsizce kullanmak ya da eczaneye giderek adet söktürücü ya da geciktirici ilaç almak olumsuz sonuçlar verebilir” dedi.
 
Alper Mumcu, özellikle adet döneminde eczaneden alınan "adet söktürücü" olarak tabir edilen ilaç grubunun, kişinin hormonal dengesinde sonradan giderilmesi çok zor düzensizliklere neden olabileceğinin altını çizerek, adet söktürücü diye bir ilaç grubunun tıp biliminde ve farmakolojide bulunmadığını da sözlerine ekledi.
 
Alper Mumcu ayrıca, doğum kontrol yöntemi olarak doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda iki kutu arasında bir hafta ara vermeyerek, ilk kutu bitiminden hemen sonra yeni bir kutuya başlanılarak bu dönemin geciktirilebileceğini söyleyerek, ikinci kutudan sonra ise normal 7 günlük aranın verilmesi gerektiğini belirtti.

Yorum Yazın - (4 yorum var)
İsim
E-Mail
Yorum

Güvenlik kodu:* Code
Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
   Yorumlar (4)
1. Yazan gül, 07-10-2010 22:09
nişanım var 24 ünde ve ben ogün adet olucam ne yapmam gerekiyo ilaç ismi vermeniz mümkünmü acaba
2. Yazan derya, 09-10-2010 23:35
benimde 26sinda var nisanim ne tesadüf :)ama benim kanamam bitmis olacak insallah ozamana kadar
3. Yazan hülya karagöz, 12-05-2011 16:10
dogum kontrol haplarının kısırlıga neden oldugu söyleniyor dogrumudur...
4. Yazan Ersin, 12-08-2011 12:48
Doğrudur Doğum Kontrol Hapları Kısırlığa Neden Olmaktadır
 

Son Yazılar