Gerekli Sağlık Kontrolleri ve Önlemleri

4 Ekim 2008

 Evlilik öncesi sağlık kontrolü çoğu zaman önemsenmemekte ve çiftlerin nikah öncesi tamamlaması gereken sağlık belgeleri formalite bir işlem olarak görülmektedir.Oysa bu kontroller mutlu bir evlilik ve sağlıklı çocuklar için çok önemlidir. Üstelik, günümüzde tıp, hastalıkları ve hastalığa yakalanma riskini belirleyerek etkin korunma ve çözüm yolları üretebiliyor.

Medeni Kanun’un 136. maddesi çiftlerin evlilik için sağlık raporu alması gerektiğini, Hıfzı Sıhha Kanunu’nun 123.124.125. maddeleri de bu raporun
niteliklerini belirliyor. Evlilik öncesi sağlık raporu ve evlilik danışmanlık hizmetleri Sağlık Bakanlığı’nın 2002 yıl 4134 sayılı genelgesine göre sağlık ocakları ve AÇSAP (Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezi) tarafından veriliyor.

Evlenmeden önce yapılacak testler, evliliğin getireceği sağlık risklerine yönelik olmalıdır. Bu riskler ve istenecek testler şunlardır:

I-Bulaşıcı enfeksiyon hastalıkları: Cinsel yolla bulaşan frengi, bel soğukluğu, hepatit B, AIDS, Tüberküloz (verem)

II- Kan Uyuşmazlığı: Kadın Rh (-) Erkek Rh (+) olduğu durumlarda ortaya çıkabilen çocukta kan uyuşmazlığına bağlı kan yıkımı tablosu.

III- Genetik Hastalıklar: Akdeniz anemisi ,renk körlüğü,akraba evliliklerinden kaynaklanan kromozom bozuklukları, metabolik hastalıklar.

IV- Psikiatrik hastalıklar.

 

 

İlgili Kategoriler:

Psikoloji

Cinsel Yaşam

Gerekli Sağlık Kontrolleri

Doğum Kontrolünün Önemi

Doğum Kontrol Yöntemleri  

Diyet ve Güzellik

Evlenmeden Önce Yaptırmanız Gereken Testler

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir