gelin hamamı

Gelin Hamamı

25 Aralık 2018

Bir dönem unutulmaya yüz tutsa da yeniden eski popülerliğini yakalayan bir gelenekten bahsedeceğiz bugün sizlere. Gelinlerin şımartıldığı ve bir o kadar eğlendiği müthiş bir organizasyon gelin hamamı. Bol bol yemek yenen, eğlenilen, hem vücudumuzun hem ruhumuzun kirinden, pasından arınmak istiyoruz diyenler için ideal.

Nasıl Organize Edilir

Osmanlı döneminden bugüne dek uzun bir süreç ve değişim geçirmiş gelin hamamı kavramı. Osmanlı döneminde düğünden önce kalabalık topluluklarla düzenlenerek halen gelin arayışında olan kayın valide adayları gelinin arkadaşlarından beğendiği bir gelin adayı bulmaya çalışırmış.

Modern çağa uyum sağlamış halinde gelin isteğine göre ailelerle veya sadece arkadaşlarıyla küçük bir toplulukla sadece gelin hamamının eğlencesinin tadını çıkarıyor. Hemen hemen tüm hamamlar bu özel günler için paket seçenekleri sunuyorlar. Bir gün süresince hamamın özel bir odasını kiralayıp masajın, sıcak suyun tadını çıkarmak kulağa harika gelmiyor mu?  Müzik konusuna gelince hamamın sunduğu paketlerden faydalanabilir veya kendi organizasyonunuzu yapabilirsiniz.

Küçük Detaylar

Tüm günü hamamda geçireceğinizi düşünürsek yemek stoğunuz sağlam olmalı. Sıcak su insanı acıktırır üstelik öyle şenlikli ortamlarda yenen yemeklerin tadı başka bir yerde bulunmaz. Sarmaları, dolmaları, börekleri annelerinize, teyzelerinize emanet edin sizi bekleyen başka detaylar var. Kendinize acilen güzel bir hamam takımı almalısınız. Modern olarak yorumlanmış gelin hamamı da olsa hamam takımı olmayan gelin olmaz.

Bu bağlantıda örnek hamam takımı bulabilirsiniz.

Eski zamanlarda gelin davet etmek istediklerine süslü mendiller hediye edermiş belki nostaljik olmak istersiniz aklınızda bulunsun. Kına gecesi ya da düğünden hemen önce yapılan gelin hamamı düğün öncesi kişisel bakım ihtiyacınızı karşılamanız içinde inanılmaz bir fırsat. Hamamda masaj, saç boyama, manikür-pedikür tüm kişisel bakım ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Bir yazının daha sonuna geldik sevgili gelin adayları. Huzur dolu günler dileriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir