Evlilik Hazırlığı Yapan Çiftler Dikkat!

20 Ağustos 2009

Evlilik Hazırlığı Yapan Çiftler Dikkat!Yaz aylarında artan hırsızlık olaylarını mercek altına alan polis, ilginç yöntemlerle vatandaşların soyulduğunu belirledi. Büyük kentlerde organize çalışan şebekelerin özellikle yeni evli çiftlerin evlerini hedef aldıkları uyarısında bulunan polis, nikâh ve düğün salonlarının hırsızlarca mesken tutulduğunu tespit etti.

Şebeke üyelerinin davetli gibi girdikleri salonlarda çifte takılan altınları gördükten sonra düğün konvoyunu takip ederek, evlerini tespit ettikleri belirtildi.

Belirlenen evlerin zillerine kısa süre sonra çeşitli bahanelerle basarak, çiftlerin balayına çıkıp çıkmadığını kontrol eden hırsızların uygun bir zamanda içeri girdiğini belirleyen polisler, evlerdeki tüm çekmece ve dolapların didik didik arandığını vurguladı.

Ziynet eşyalarını salonda çalıyorlar
Bazı kişilerin ziynet eşyasını evdeki bulgur, pirinç gibi bakliyat ürünlerinin konulduğu kavanozların içine gizlemeye çalıştığı ancak bu yöntemin hırsızlarca bilindiğine dikkati çeken yetkililer, evde saklanan herhangi bir ziynet eşyası veya paranın hırsızlar tarafından kısa sürede bulunabileceğini kaydetti. Düğün salonlarına giren küçük yaştaki hırsızların da gelin ve damada takılan ziynet eşyasını çalmak için organize şekilde çalıştıklarını ifade eden polis, son yıllarda bu yöntemle yaşanan hırsızlıkların sayısındaki artışa dikkati çekti. Düğün sahiplerinin salonda gördükleri yabancı kişilere karşı duyarlı olması ve şüpheli kişileri polise bildirmesi çağrısında bulunan yetkililer, özellikle büyük kentlerdeki nikâh ve düğün salonlarının etrafında sivil polislerce uygulama yapıldığını aktardı.

Önce adres tespiti yapılıyor
Yakalanan zanlıların ifadelerinden, birçok hırsızın lüks semtlerdeki binalara dilenci, anketör veya bir yakınının ev adresini arayan kişiler gibi davranarak girdiğini tespit eden polis, bu kişilerin binaların girişlerindeki posta kutuları, elektrik ve su sayaçlarını kontrol ettikleri bilgisine ulaştı. Bu yöntemle bir süre izlenen evlere kısa sürede girilmeye çalışıldığını da belirten emniyet yetkilileri, ayrıca evde olmayan kişilerin komşularını çeşitli yalanlarla kandırarak onların yardımı ile eve girilebileceği uyarısında bulundu.

Ev sahipleri spreyle uyutuluyor
Yetkililer, son yıllarda, ‘gözünü karartan’ kimi hırsızların gece yarısı girdikleri evlerde yatak odalarına yönelip uyuyanların üzerine özel bir ‘uyku spreyi’ sıktıklarını belirterek, bu sayede kurbanların en az 10 saat derin bir uykuya daldığını bildirdi. Bu yöntemle birçok kurbanın, evlerinin soyulduğunu ancak öğle vakti uyandıklarında anladıklarını kaydeden yetkililer, bu tür olaylarda kişilerin can güvenliğinin de tehdit altında olduğuna dikkati çekti.

Mücevherlerinizi evde saklamayın
Yeni evlenen çiftlerin altın ve mücevher gibi değerli eşyasını kesinlikle evlerinde saklamaması gerektiğini belirten polis, bu tür değerli eşyanın, yıllık kirası yaklaşık 150 TL olan bankalardaki kiralık kasalarda muhafaza edilmesi önerisinde bulundu.

Tatile gideceklerin veya evden uzun süreli ayrılacakların, komşularına ne zaman döneceğini, gideceği yerin adres ve telefonunu bırakmasını tavsiye eden yetkililer, kapının önüne bir çift ayakkabı bırakılmasının da hırsızları caydırdığını belirtti.

Polise haber verin
Evlerin zillerini çalıp adres soran şüpheli kişilere ait eşkallerin en kısa sürede polise bildirilmesini isteyen yetkililer, hırsızların genellikle gündüz saatlerinde kapıları sert bir cisimle kırarak evlere girdiğini hatırlatarak, apartmanlarda oturanların herhangi bir gürültüye karşı duyarlı olmasını istedi.

Kapıların çelik bile olsa levye, kriko ve benzeri aletlerle zorlanarak açılabileceğini hatırlatan yetkililer, zemin ve birinci kat ile hırsızın girebileceği yükseklikteki pencere ve balkon kapılarına demir parmaklık yaptırılmasının, yaklaşık 100 TL değerindeki harekete duyarlı alarm sistemlerinin de hırsızları caydırdığını bildirdi.

Tatile gideceklerin, posta kutularının anahtarını komşularına bırakmasını öneren yetkililer, hırsızların öncelikle posta kutusu dolu olan daireleri seçtiğini vurguladı.

Ev eşyaları da hedefte

Evlerdeki televizyon, müzik seti ve değerli diğer elektronik eşyanın da hırsızlar tarafından çarşaf veya battaniyeye sarılarak çalınabileceğini kaydederek, bu şekilde eşya taşıyanların ihbar edilmesini isteyen yetkililer, bu tür değerli eşyanın da yılda yaklaşık 150 TL’ye sigorta edildiğini hatırlattı.

Vatandaşların kapı zili çaldığında mercek deliğinden bakmaları ve tanımadıkları kişilere kapıyı kesinlikle açmamaları çağrısında bulunan polis, şüpheli bir durum olduğunda derhal polise haber verilmesini istedi.

(ZAMAN)

 

İlgili Kategoriler:

Gelin

Damat

Düğün Davetinin Önemli Noktaları

Unutulmaz Düğünler İçin Küçük Öneriler

Düğün Hazırlıkları Rehberi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir