Evliliğe Hazırlanırken Kriz Önleme Tüyoları

18 Haziran 2010

Evliliğe Hazırlanırken ‘Kriz Önleme’ TüyolarıKayınvalide gelinlik hakkında sürekli konuşur, gelinin teyzesi mücevheleri seçme konusunu ele alır… Gelinle damadın sinirleri de yay gibi gerilir. Bunları önlemek için sakin olmak gerek.

Birbirlerine deli gibi aşık oldukları halde düğün arifesinde ‘yollarını ayırmaya kalkan’ çiftlerin sayısı hiç de az değil… Nikah öncesi gerilen sinirler, düğün telaşı sırasında ailelerin birbirlerine laf dokundurması gibi etkenler; mutluluğa yelken açacaklarını sanan çiftlere hayatı zindan eder.

Ortak Karar Alın

‘Düğün öncesi yaşanan tatsızlıklar’la ilgili araştırmalar yapan Davranış Bilimleri Enstitüsü Kurucu Başkanı Psikolog Emre Konuk, çiftlere ‘kavga çıkmasını önleyecek’ tavsiyelerde bulundu.

♦Evlenmeye karar veren gençler, evlilik sürecinin nasıl yönetileceğine karar vermeli. “Gelinliğe kim karar verecek?” ya da “Eve alınacak halı konusunda kimin sözü geçecek?” gibi soruların yanıtı verilmeli.

♦Para nasıl bölüşülecek, kime borçlanılacak, o borç ne zaman ödenecek, kimden ne kadar alınacak? Bunlar bu iki insan tarafından kararlaştırılması gereken başlıca sorular. Bunların yanıtı açık yüreklilikle işin başında belirlenirse; hazırlık süreci daha az sancılı geçer.

♦Her ailenin ‘bilge’ konumunda bir üyesi vardır. Onlar sağduyulu insanlardır ve ilişkilerin toparlanmasına ve düzgün gitmesine çok katkıda bulunur. Çiftler; herhangi bir sorun çıktığında bu kişilerden destek almalıdır.

Sinirler Geriliyor

Bu mutlu ana gelinceye kadar gelinle damat ‘yakın çevrelerinin de etkisiyle’ pek çok badire atlatıyor. Gelinlik modelinden, düğünün nerede yapılacağına kadar en özel konularda bile karışanlar olunca; sinirler geriliyor. Davranış Bilimleri Enstitüsü Kurucu Başkanı Psikolog Emre Konuk, bu tür gerginlikleri önlemek için çiftlerin en baştan birlikte karar almasını öneriyor.

Evliliğe Hazırlık Projesi

Yurtdışında da uygulanan ‘Evliliğe Hazırlık Projesi’ Davranış Bilimleri Enstitüsü tarafından Türkiye’de yürütülüyor. Psikolog Emre Konuk, ‘Evlilige Hazırlık Projesi’ne ilişkin şu bilgileri verdi: “Gençlerle yolun başındayken ilişkileri için birşeyler yapmanın, gerekirse müdahalelerde bulunmanın, ilişkilerin geleceğine bakıldığında da bu müdahalelerin boşanmaları önemli ölçüde azalttığını görüyoruz.”

Projenin Faydaları

♦Evlenmeyi veya beraber yaşamayı düşünen çiftler arasındaki uyumu göstermek.
♦Danışanların ilişkilerini güçlendirmek için neler yapabileceklerine ışık tutmak.

(sabah)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir