evleniyorum

Evleniyorum!

7 Şubat 2012

Evlilik özellikle ülkemiz gelenekleri ile birleştiğinde uzun soluklu bir süreç halini alıyor. Gelin yurdumuzdaki evlilik sürecinin adımlarını birlikte sıralayalım.

Karar Süreci

Bilindiği üzere ilk aşama evliliğe karar verilmesidir. Karar verici kimi zaman ailedir, kimi zaman da siz. Başkahramanlar hazır olduğunda serüven farketmeden başlayıverir.

Kahramanlarımız başlarına geliceklerden habersiz evlilik hayalleri kurarlarken, aileler evliliğe kadarki süreçte tüm naz ve niyazlarını ortaya döküvermenin peşindedirler. Tabii bir de evlilik masraflarının nasıl altından kalkacaklarının telaşı sarmıştır.

Ailelerin Tanışması

Çoğunlukla, kız isteme faslından sonra aileler arası tanışma ve kaynaşma sürecine geçilir. Fakat başkahramanlarımızın aileleriyle iletişimleri doğrultusunda, bu aşamalar değişkenlik gösterebilir.

Örneğin ilk adım olarak, isteme öncesinde ailelerin bir araya gelerek birbirlerini tanımaları için fırsat sağlanabilir.

İkinci adım ailelerin yapısına göre değişkenlik gösterse de, en uygunu kız babası ile damat adayının birebir görüşerek birbirlerini tanımaya çalışmaları olucaktır. Bu tanıma sürecine, damat adayının yakın çevresinde yapılan ufak bir araştırma da eklenebilir. Malumunuz ki, bu mevzularda kız babası olmak daha zordur ;)) Bu süreçte ne ilginçtir ki, olumlu özellikler gayet alalade karşılanırken, olumsuz en ufak bir konu bile gereğinden fazla büyütülüp dillendirilebilir. Bunların hepsini oldukça sakin ve olgun bir şekilde karşılarsanız, inanın ki kısa süre içinde sağduyu galip gelecek ve istediğiniz huzurlu ortama kavuşacaksınız. Her ne kadar zor da olsa, objektif ve mantıklı olmaya çalışın, duygusal tepkileriniz başınıza gereksiz sıkıntılar açabilir, demedi demeyin. Tabi biz iyi düşünelim iyi olsun ;))

En az darbeyle atlatılması gereken bu süreç, eğer kanlı geçmişse, aileler olanları asla unutmayacak ve her fırsatta ısıtıp ısıtıp önünüze süreceklerdir, haberiniz olsun…

Söz Aşaması

İsteme ve tanışma sürecinin sonunda halen evlenmek konusunda ısrarcıysanız,  söz (yada halen gerçekleştirilmediyse isteme) aşamasına gelinmiş demektir. Erkek tarafı güzel bir çiçek aranjmanı ve süslü bir çikolata paketi ile belirlenen günde kız evinin kapısında hazır bulunmalıdır. Söz kesilmesi, kız isteme gerçekleştikten ve kızın babasının “Hayırlısı olsun” veya “Verdim gitti” =)) diyerek duruma razı olduğunu söylemesinden sonra, erkeğin kıza bir yüzük takması veya ikisine de alınan birer söz yüzüğünün takılması şeklinde gayet sade bir kutlama ile yapılır. Dikkat çekici nokta şudur ki, aileler halen birbirlerine mesafelidirler ve öyle sarmaş dolaş fotoğraflar filan çektirilmez. Çünkü iki aile de olaya daha temkinli yaklaşmalı ve samimiyetin oluşması zamana bırakılmalıdır. Yoksa umulmadık tepkiler herkesin canını sıkıp ortamı gerebilir.

Bugün ayrıca erkek tarafı kız tarafına neler talep ettiği ile ilgili sorular yöneltebilir. Genelde bu konu, kaç bilezik takılacağı üzerinden yürütülür. Burada istekler aileden aileye değişir. Bazı aileler takılacak altınlarla ilgili pazarlık yapabilirler. Biliyoruz ki bu da, günümüz Türkiye’sinde yaşanabilen bir durum. Gördüğümüz o ki bazı aileler işi bambaşka bir boyuta taşımışlar ve takı setinin yanında 10 kg tuz, 10 kg şeker gibi garip isteklerde bulunabiliyorlar =) Bence bu konuda kız tarafının verilebilceği en şık karşılık “Evlatlarımız mutlu olsunlar, başka birşey istemeyiz” dir.  Öyle düşünüyorum ki her aile elinden geldiğince bu süreçte evlatlarına destek olmaya çalışacaktır. Gönülden gelmeyen ve talep üzerine yapılan katkıların da fayda getirmekten çok huzursuzluk yaratacağı aşikardır. Bu konu da umarım ki tatlılıkla halledildikten sonra, bu yolda atılabilecek diğer adımlar da aileler arasında görüşülebilir.

Tüm bu hoşbeş sonrası bir sonraki aile ziyaretinde görüşmek üzere denilerek kız evinden ayrılınır. Sample Image

Nişan

Söz sonrasında aileler arası çeşitli iade-i ziyaret görüşmeleri  sürer gider.  Bu görüşmelerde genellikle gelin ve damat adayı hiç orada yokmuşcasına sohbetler yürütülür. Hatta öyle bir hale gelir ki, siz bile niçin orada bulunduğunuzu unutuverirsiniz. Tüm bu görüşmeler bir sonraki basamak öncesi yapılan ısınma turlarıdır. Genellikle söz/isteme ile nişan arasındaki süre kısa tutulur. Bu nedenle birkaç görüşme sonrası mutlaka nişandan söz açılacaktır. Gelelim nişan planlamalarına.

Sırasıyla Nişan için Yapılması Gerekenler;

  1. Davetli Listesinin Belirlenmesi
  2. Uygun Tarihin Belirlenmesi
  3. Uygun Mekânın veya Organizasyon Firmasının Belirlenmesi
  4. Alyansların Alınması
  5. Nişan Pastası ve (eğer yaptırılacaksa) Nişan Kurabiyeleri ile Hediyeliklerin yaptırılması
  6. Nişan Kıyafeti ve Aksesuarların Alınması
  7. (Eğer yapılacaksa) Nişan Bohçalarının Hazırlanması
  8. (Eğer takılacaksa) Damat’ın Hediyesinin alınması
  9. (Eğer takılacaksa) Gelin’in Hediyesinin alınması

 

1.      Davetli Listesinin Belirlenmesi:

Nişan, gelenek göreneklerimize göre kız tarafının sorumluluğundadır. Burada önemli olan ilk nokta davetli listesinin sınırını belirlemektir. Bu konuda erkek tarafının istekleri sorulmalıdır. Çoğunlukla nişan, sadece çekirdek aile içinde ve evde yapılır. Belki birkaç yakın akraba, arkadaş ve eş-dost çağırılabilir. Hassas olan konu kimsenin gönlü kırılmadan, bu listenin net olarak iki tarafta da belirlenmesidir. Örneğin sadece baba ve annenin kardeşleri (teyze, dayı, amca, hala), onların çocukları (kuzenler) ve hayatta iseler anneanne, babaanne, dedeler katılacak şekilde bir akraba sınırlandırılması yapılabilir.

2.      Uygun Tarihin Belirlenmesi:

Davetliler belirlendikten sonra, herkes için, daha da doğrusu çoğunluk için en uygun olacak ve tüm nişan hazırlıkları için yeteri kadar zaman kalacak şekilde, birden fazla seçenekli tarih belirlemesi yapılabilir. Birden fazla seçeneğin olması, mekân arayışında zorluk yaşanmasını engellemiş olacaktır.

3.      Uygun Mekânın veya Organizasyon Firmasının Belirlenmesi

Davetliler ve olası tarihler belirlendikten sonra, nişan için mekân arayışına girilebilir. Eğer eşinizin ailesi farklı bir ilden gelecekse, bulunduğunuz ilin özelliklerinin yansıtan güzel bir mekân seçmeniz yerinde olacaktır. Örneğin İstanbul’da iseniz, boğaz kenarında bir restoranda ya da diyelim ki Diyarbakır’lı iseniz, bu yöreye has dekore edilmiş bir otelin içinde nişanınızı planlayabilirsiniz. Nişanınız ailelerin tercihlerine göre yemekli, canlı müzikli, içkili, eğlenceli veya daha sade olabilir.

4.      Alyansların Alınması:

Alyans konusundaki naçizane önerim, eşinizin de sizin de sürekli parmağınızda olmasından rahatsız olmayacağınız bir modeli seçmenizdir. Yüzük takmak özellikle erkekler için bir külfet olduğundan, bu konunun eziyete dönüşmesi durumunda, damat alyansının bir kenarda saklanan bir metal parçasına dönüşmesi an meselesidir.

Aynı şekilde siz de, her ev işine giriştiğinizde yüzüğü bir kenara koymak zorunda kalırsanız, sonunda yüzüğünüzü sürekli kaybedecek, bir yerlerde unutacak ve bu mücadeleden yorgun düşeceksiniz. Ayrıca altın konusunda öğrendiğim bir gerçek de, ürünlerin gramajlarına bakmadan fiyat karşılaştırılması yapılmaması gerektiğidir. Nitekim çok defa ünlü kuyumcularda gördüğüm modellerin gramaj ve tasarım olarak birebir aynısını, Kapalıçarşı’da ve mahalle kuyumcularında neredeyse yarı fiyatlarına bulmuşluğum vardır. Sonuçta, reklama yapılan onca yatırımın bir şekilde ürün maliyetine yansıtılması gerekmektedir.

5.      Nişan Pastası, (eğer yaptırılacaksa) Nişan Kurabiyeleri ile Hediyeliklerin Hazırlanması:

İşte geldik en ballı kaymaklı konuya… Eğer nişanınız için yaptıracağınız pasta için hayalleriniz varsa ve örneğin 20 kişilik bir pasta için 100-150TL civarı bütçe ayırabiliyorsanız, pastayı kesinlikle işin ehline yaptırmanızı tavsiye ederim. Şeker hamurundan şaheser pastalar yapan inanılmaz hünerli eller var. Buyurun size incelemeniz için tavsiye edebileceğim bir sanatkâr,  http://pastalimutfak.blogspot.com/

Eğer nişana katılamayacak dostlarınız arkadaşlarınız veya akrabalarınız varsa, onlar içinde uzun süre bozulmayan tasarım nişan kurabiyelerden yaptırabilirsiniz. Bunun ederi de tane başına ortalama 3TL’dır.

Ama olmaz, ben daha kalıcı birer hediye vermek istiyorum diyorsanız, her davetlinin tabağına önceden koyabileceğiniz küçük kutularda sürpriz hediyeler de hazırlayabilirsiniz. Bu tarz hediye seçimlerinde, herkese hitap edebilecek hatıralık süs eşyalarından tercih etmeniz gayet yerinde olacaktır. Minik seramik figürler, kokulu sabundan figürler, minik lavanta torbaları nişan hediyesi olarak verilebilecek maliyeti ucuz ürünlerdir. Bu tarz ürünleri Eminönü Kürkçü Han’da, Şark Han’da ve yine Eminönü’nde Kurukahveci Mehmet Efendi’nin yan tarafında uzanan sokakta bulabilirsiniz. Ayrıca burada küçüklü büyüklü kutu ve süsleme malzemesi satan yerler de bulunmaktadır. Eğer bu koşuşturmada, bir de bunların alışverişi ile uğraşamam derseniz, bu şekilde hediyelikler hazırlayan birçok marifetli el bulunmaktadır. İşte size bir örnek,  http://www.caramelistanbul.com/

Bu yazıyı bizimle paylaştığı için Şeyda Mutaf‘a teşekkürler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir