Düğün İşini de Şirketlere Bıraktık

17 Aralık 2008

Düğün OrganizasyonuDüğün organizasyonunu ‘profosyonel ellere’ bırakanlar son üç yılda yüzde 70 artarken Türkiye’deki organizasyon şirketi sayısı da 2 bin 500’e ulaştı. Böylece düğün alternatifleri de çoğaldı

Özellikle yaz aylarında artan düğün organizasyonları, yatırımcılar için önemli bir iş alanı yarattı. Düğün, davet, konser gibi etkinliklerin artması, organizasyonları yapan şirketlere olan talebi de yükseltti. Şu anda Türkiye genelinde 2 bin 500 organizasyon şirketi var.

Profesyonel hizmet almak isteyenlere yönelik çalışan bu şirketlerden biri de Düğün-Davet Hazırlıkları Merkezi. Birol Gören, dört yıl önce bu açığı farkederek, Düğün-Davet Hazırlıkları Merkezi’ni açtı. Özellikle 2005 yılından itibaren organizasyon şirketlerine olan talebin yüzde 70 arttığını belirten Gören, “İnsanlar artık ayrıntılara zaman ayırmak istemiyor. Çünkü bunlarla uğraşacak boş zaman bulmaları zorlaştı. Bu yüzden düğünlerinin kusursuz bir organizasyonla gerçekleşmesi için tüm ayrıntıları uzman ellere bırakıyorlar” diyor.

‘Doğudan da talep arttı’
En yüksek talebin İstanbul’dan geldiğini vurgulayan Gören, İstanbul’da yıllık 4 bin 500 düğün yaptıklarını belirtti. Son dönemde doğu illerinden de talep aldıklarını ifade eden Gören, şöyle devam ediyor: “Doğudaki büyük aşiretlerden de düğün-sünnet organizasyonu teklifleri almaya başladık. Hem geleneksel düğün kültürlerini bozmadan hem de modern otel ortamında organizasyonlar istiyorlar.”

3 bin dolara franchising
Gören ayrıca, bu alanda hizmet vermek isteyen yeni girişimciler için de yepyeni bir uygulama başlattı. Şirket ilk defa, düğün davet organizasyon hizmetinde franchise vermeye başladı. Bulunduğu bölgede organizasyon sektöründe hizmet vermek isteyen girişimciler şirket ile direkt temasa geçerek, bayilik alabiliyor. Türkiye’de 2 bin 500 organizasyon şirketi olduğunu belirten Gören, “Bu iş kolay bir iş değil, her önüne gelenin organizasyon işine girmesi sektöre zarar veriyor. Bir an önce bunları kontrol altına alabilmek için bir ticaret odasına ihtiyacımız var” diye konuştu.

Bayilik alan girişimcilere hem şirketin kendi portföyünü sunduğunu hem de yılda garantili 50 organizasyona yönlendirdiğini belirten Birol Gören, “Franchise bedelimiz 3 bin dolar, ayrıca yıllık tanıtım ücreti olarak da 1000 dolar talep ediyoruz” dedi. Şirketin şuanda İstanbul, Antalya, Eskişehir ve İzmir’de olmak üzere dört ilde temsilciliği bulunuyor.
Gören, bayilik almak isteyenlere isim hakkının yanında organizasyon işinin incelikleriyle ilgili eğitimler verdiklerinin de altını çizdi.

Düğün organizasyonlarının yazın arttığını belirten Gören, son bir kaç yıldır kır düğünlerine yoğun talep olduğunu, kışın ise yalı düğünlerinin arttığını söyledi.

30-100 bin YTL arası
Gören yalılar içinde de en çok Sait Halim Paşa Yalısı’na, yazın da en çok Parkorman’a talep geldiğini belirtti. 200 kişilik yemekli ortalama bir düğünün 30 bin YTL’ye malolduğunu ifade eden Gören, “Bu rakam özel isteklere ve mekâna bağlı olarak 100 bin YTL’yi de bulabiliyor” dedi.

Artık düğünlerde alışılmış kalıpların dışına çıkılmak istendiğini belirten Birol Gören, “Geçen yıl Bodrum Kalesi’nde nikâhı gerçekleştirip, sonra plajda sabaha kadar eğlenmek için parti isteyen bir çifte düğün yaptık. Bu yıl da beş çifte Kapadokya’da balonda kıyılacak bir nikâhla, düğün yapacağız” diye konuştu.

‘Sektör kötü büyüyor’

1995 yılından beri istanbul’da organizasyon sektöründe hizmet veren PM organizasyon Yönetim Kurulu Başkanı Meltem Demirsoy, son yıllarda organizasyon şirketlerinin artmasını, organizasyonun sektörleşmesine bağladı. Şirketlerin bilinçsizce çoğalmasının sektöre zarar vereceğini belirten Demirsoy, “Hizmet ve malzeme kalitesiyle tam oturmayan şirketler müşterileri hayal kırıklığına uğratarak, sektörü kötü etkiliyor” diyor. Düğünlerin mayıs ayında hızlandığını vurgulayan Demirsoy şöyle devam etti: “Daha çok tatillerde düğün yapıyoruz. Son bir kaç yıldır da yaz modası kır düğünleri.”

İlginç düğün talepleri geldiğini de söyleyen Demirsoy, şunları anlattı: “Gelen bir talep üzerine, gelinle damat Fethiye’de yamaç paraşütüyle atladı. Alkışlar eşliğinde aşağı indiklerinde düğün başladı. Bir diğer ilginç organizasyonumuz da Karaburun’da deniz üzerine kurduğumuz büyük dubalar üzerinde gerçekleşti.” PM Organizasyon’da 200 kişilik her şey dahil bir düğünün özel istekler hariç fiyatı ortalama 50 bin YTL.”

(radikal.com.tr)

 

Organizasyon Firma Bilgileri:

İstanbul Organizasyon Firmaları

Ankara Organizasyon Firmaları

İzmir Organizasyon Firmaları

Türkiye Genelinde Organizasyon Firmaları

 

 

İlgili Kategoriler:

Düğün Mekanı 

Düğün Mekanı Resimleri

Düğün Pastası

Düğün Yemeği

Animasyon Hizmetleri ve Palyaço Servisi

Anı Kürsüsü ve Anı Defteri

Sesli,Işıklı Gösteriler

Ses Sistemi,Işık,DJ

Düğün Davetinin Önemli Noktaları

Düğün Organizasyon Firmaları İle Kendi Düğününüzde Misafir Olun 

Düğün Ekonomisinde İstanbul Zirveye Oynuyor 

Evleniyoruz, Mutluyuz! 

 

 

Etiketler: Düğün yeri, düğün mekanı, düğün salonu, balo salonu, otel,kır düğünü,teknede düğün, sarayda düğün,koruda düğün,nikah töreni, kokteyl, nikah organizasyonu, düğün organizasyonu,organizasyon şirketleri, kır düğünü, boğaz organizasyon.

 

Yorum

  • bir düğün organizasyon şirketi kurmak için yapmamız gerekenler nelerdir. yaşadığımız yer fazla büyük bir yer değil 10.000 nüfuslu yazlık bir bölge. böyle bir sektöre ihtiyaç duyulduğunu görüyoruz.damdan düşer gibi sektöre girmek istemiyoruz. bu konuda eğitim alabileceğimiz yerler varmıdır. bize maliyeti nedir. nelere ihtiyaç vardır. bu konuda yardımcı olabilirseniz seviniriz. teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir