Evlilik Yüzüğü Neden Sol Ele Takılır?
Evlilik Yüzüğü Neden Sol Ele Takılır?İnsanların evlenince yüzük takmaları eski Mısırlıların inançlarına dayanıyor. Milattan 2800 yıl önce Mısır'da yaşayanlar dairenin veya halka şeklindeki cisimlerin, başlangıç ve bitiş noktalarının olmaması nedeni ile sonsuzluğu temsil ettiklerine inanıyorlardı. Yüzük evliliğin sonsuza dek süreceğini simgeliyordu. Sonra bu inanç ve adet Romalılar vasıtası ile iyice yaygınlaştı. Kazılarda o devirlere ait çok ilginç evlilik yüzüklerine rastlanılmıştır.

Evlilik yüzüğünün sol ele ve sondan bir önceki parmağa takılmasının sebebi ise modern tıbbın gelişmesinden önceki devirlere ait yanlış bir insan anatomisi bilgisidir. O zamanlarda dolaşım sistemimizdeki ana damarın sol elimizde bu parmaktan başlayıp kalbimize gittiği sanılıyordu. Böylece buraya takılan yüzükler evli çiftin kalben bağlılığını simgeliyordu. Gerçi şimdi damarların nereden gelip nereye gittiği biliniyor ama bu da bir gelenek olarak kaldı.

 

İlgili Kategoriler:

Gelinlik Tarihi (1700 'lerden günümüze) 

Pırlanta Modelleri

Pırlantanın Bakımı ve Korunması

Gelinin Takısı

Pırlanta Seçerken Dikkat Edeceğiniz 4 Özellik

Gelin

Damat

 

 

Etiketler: Evlilik Yüzüğü, Gelinlik tarihi, yüzük.,alyans,pırlanta

 
   Yorumlar (48)
21. Yazan sağlıkçı, 04-10-2009 01:17
arkadaşlar esasen yüzüğü sağ ele takmanın diğer bi mantığı ise sünnettir.bu konu tartışılacak konu değil.
22. Yazan bekir, 09-10-2009 23:10
ya simdi ben eşimle beraber musta bir marketin önündeyim. Tartıştık evlilik yüzüğü nereye takılır diye,sonra cepten burayı bulduk. Tamam ama sağa taksak ne oluyo ki? Yani ayıp mi? Simdi esim kızıyo ben sağ elindeki yüzüğü çıkarıp sol elime takıcam:)
23. Yazan rabia, 11-10-2009 20:24
ya neden kavga ediyorsunuzki! bilinen bir gercek var sol ele takilir usul bu, kimseye denmiyorki ille sola takacaksin sagada takilabilir bu aslinda hangi eli kullandiginlada alakali, saga takmak daha pratik cunku en cok o el kullaniliyor,lakin eski inanislarda sol el kalbe gittigi icin evlilikteki sevgiyi temsilen sol parmak kullanilmis oyuzden sola takiyoruz, taharet olayina gelincede su yorumu yapan kac kisi taharet aliyor?
24. Yazan talip, 26-10-2009 07:48
İnsanların evlenince yüzük takmaları eski Mısırlıların inançlarına dayanıyor. Milattan 2800 yıl önce Mısır'da yaşayanlar dairenin veya halka şeklindeki cisimlerin, başlangıç ve bitiş noktalarının olmaması nedeni ile sonsuzluğu temsil ettiklerine inanıyorlardı. Yüzük evliliğin sonsuza dek süreceğini simgeliyordu. Sonra bu inanç ve adet Romalılar vasıtası ile iyice yaygınlaştı. Kazılarda o devirlere ait çok ilginç evlilik yüzüklerine rastlanılmıştır. 
 
Evlilik yüzüğünün sol ele ve sondan bir önceki parmağa takılmasının sebebi ise modern tıbbın gelişmesinden önceki devirlere ait yanlış bir insan anatomisi bilgisidir. O zamanlarda dolaşım sistemimizdeki ana damarın sol elimizde bu parmaktan başlayıp kalbimize gittiği sanılıyordu. Böylece buraya takılan yüzükler evli çiftin kalben bağlılığını simgeliyordu. Gerçi şimdi damarların nereden gelip nereye gittiği biliniyor ama bu da bir gelenek olarak kaldı.
25. Yazan mutlu gelin, 22-11-2009 18:03
ben beş senedir evliyim arkadaşlar ve sağ ele takıyorum yüzüğü içimdede hiçbir kuşku yok sağa takılınca ne olur sola takılınca ne olacak çook saçma buluyorum.benim bütün arkadaşlarım sağa takıyoo yaa
26. Yazan nurşen, 23-11-2009 04:31
doğru yazmışsınız bahar hanım.dinimiz de öyle emreder.ama bu tabiki taharet alanlar için geçerli.siz diyer yorumları aldırmayın bildiğiniz doğrudan şaşmayın.
27. Yazan sami, 17-01-2010 22:47
evlilik yüzüğünü sağ ele takmaktaki amaç temizlikten ileri gelir.genelde pis işler sol el ile yapıldığından dolayı yüzüğe dolayısıyla evliliğe olan saygıdandır.
28. Yazan kenan, 31-03-2010 00:33
sevgili beruk tuvalet kagidi olmadan önce ne yapiyordun hem tuvalet kagidi ile ne kadar silersen sil asla temizliyemezsin yikamak en dogru ve temizi saygilar
29. Yazan kenan, 31-03-2010 00:37
slm ben kenan yorumlara bakiyorum da sacma bir konu icin nasilda yorumlar yaziyoruz degilmi.bence insan istedigi yere takmali sag veya sol ne farkederki zaten arastirirsak bizim geleneklerimizle uzaktan yakindan alakasi yok saygilar
30. Yazan caner, 20-05-2010 00:32
ben yeni evliyim arkadaşlar bizde aynı konuyu eşimle konuştuk ama tartışmadık.en mantıklı olanı şudur adı güzel peygamber efendimiz sagada solada takarmış.tuvalete girdiginde ise sol elindeki yuzugu saga takarmış.benım okuduklarım bu.biraz da soyle mantık gelıstırelım bızım su anda yapmıs oldugumuz en ufak gunah ve haramlar yuzunden bızden öncekı bır cok kavim helak edilmiştir.şimdi soylye bı dusunelım demekki her devrın kavımının gunahı sevabı vb.benzer caiz olan veya olmayan şeyler değişiyo demekki.benim kendı fıkrım şudur bikere erkekler gumuş harıcı bır yuzuk takamazlarmış.yanlız velakın ben dıyorum kı allahla kul arasına gıren tek sey ınsanın ıcındekı kotu nefsıdır.mantıken sag taraf her zaman en hayırlı olanıdır.öyleyse kalpler bozulmadan ınanclar zedelenmeden kalben yapılan her güzel iş caizdir.derinlere inerek aradakalmayın.erkekler askerliklerinden bılırler emır bır sefer verılır ve dogru yada yanlıs yerıne getırılır.detayına inilmeç çunku şeytan detaylarda saklıdır.işin kısası bence sag taraf daha uygun her acıdan.cunku hayırlı olan sagdadır.ama en hayırlısıda yapılan eylemlerın guzel olması ıcın yapılmasıdır.boylece sag yada sol yukarı yada assagı fark var yada yok.bıraz kalbın sesını dınlemek olayı çozer.allaha karsı yaptıklarımızdan dolayı kalbımız rahat ise uygun olanı emır ve yasaklarıyla bırlıkte yerıne getırmek olayı çozecektır.unutmayın detaylara ınmeyın.kafaları bulandırmayın.konu aslında cok derın meselelere dayanıyor.sadece güzel kalın güzellik yapın.göreceksınız sagın solun bu devırde onemlı olmadıgını,asıl önemlı olanında manevi gücün allah katında yerinin olmasını.allah butun çiftlere mutluluk versın.dusunceler ne olursa olsun allah yolunda yeriniz daim olsun.yuzuklerı takıp mutlu olalımda neresi olursa olsun. herkeze saygılarımla.
31. Yazan kutlu, 13-06-2010 23:04
çok anlamlı bi şey bence yüzzük
32. Yazan sema, 29-06-2010 05:40
benım bıldıgım kadarı ıle yzuk sag ele takılır arkadaslar ve sol elde saten yuzuk ters gıbı gelıyo bana
33. Yazan musti, 20-07-2010 21:55
altın yuzukm erkege neden haram mış ya allah alla ben altın yuzuk takıyorum ne oluyo altın yuzuk takınca ve bıde tuvalet kagıdıyla temızlık olmaz arkadaşlar saygılar
34. Yazan sevde, 28-07-2010 09:51
Hazret-i Ali efendimizin rivayetine göre, bir defasında Peygamberimiz (s.a.v.) ipek bir kumaşı sol eline, bir parça altını da sağ eline aldı. Sonra bunları elleriyle yukarı kaldırdı, orada bulunanlara gösterdi ve şöyle buyurdu:  
Şu iki şey ümmetimin erkeklerine haram, kadınlarına helâldir.(İbni Mâce, Libas: 19)  
 
Abdullah bin Abbasın rivayetine göre Resul-i Ekrem Efendimiz (a.s.m.) bir zatın elinde altından bir yüzük gördü ve onu parmağından çıkardı, attı. Daha sonra şöyle buyurdu:  
Sizden biriniz ateşten bir kor alıyor da, onu eline koyuyor. (Müslim, Libas vez-zînet: 53)  
Konuyla ilgili yapılan bilimsel bir açıklamada ise altın erkeklerde östrojen hormonunun salgılanmasını artırarak,eğilimlerin değişmesine neden oluyor..dinimiz insanın yaratılışına ne kadar uygun bir din ve haram kılınan herşeyde mutlaka sağlığımıza zarar verecek şeyler vardır.Unutmayalım..
35. Yazan ömür, 23-08-2010 00:25
bence çok güzel düşünmüşler ben sağ parmağıma takıyorum tuvaletede girerken çıkartın nolcakki hem artık herkes öle takyo bence sizde yapın çünkü artık klasikleşmiş ve oturuş bir gelenek olmuş bence diğeri biraz abes kaçar yinede siz bilirsiniz...
36. Yazan cevrinda, 28-08-2010 18:50
ya cokta umrumda yuzuk te takarim boynuz da!
37. Yazan ayhan, 01-10-2010 08:52
arkadaşım ben uludağ üni. tıp mezunuyum mevzunun açıklanışı şöyle ellerimizdeki 10 parmağın 10undanda 6şar damar geçmekte bu damarlar birbiriyle bağlantılı orası tartışılmaz ama sağ elin yüzük parmağındaki damarlardan biri ''direkt'' olarak kalbe gitmekte bu bi gerçek anlatmak istediğim bu
38. Yazan mesut çöçelli, 19-10-2010 00:09
bu aralar facebookta bir video dolaşıyor bunula ilgili... eğer izlemediyseniz anlatayım... baş parmaklar anne babayı, işeret parmakları kardesleri 
orta parmaklar kişinin kendisini, serce parmak kişinin arkadaslarını ve yüzük parmagıda sevdigi kişiyi temsil eder. 2 elinizi parmak uçları sadece değecek şekilde birleştirin. tüm parmakların uç kısımlarını birleştirdiginizi düşünün... sadece orta parmaklar içe dogru katlanmış bir sekilde birleştirin... tüm parmaklarınızı ayırdıgınızı göreceksiniz.. ancak yüzük parmaklarınız ayrılmayacaktır..... bir deneyin göreceksiniz!!!!
39. Yazan dumtek, 06-12-2010 00:18
tualete gitmein sizde ozman hıh.
40. Yazan cankant, 06-12-2010 16:04
bence sağ ele takılır çünkü sağ herşeyin başı bereket demektir yenek yerken dsğ ele yeriz yola çıkarken ilk adımımız sağdır herzaman sağ ele tokalaşırız sağ elele yazarız sizce burada bir bereket yokmu bukadar çok bereketin olduğu bir şeyde neden insan için endeğerli varlığını simgeleyen yani eşini simgeleyen simge solda olsunki hem arkadaşlarımızın dediğigibi tayrat alırken sol el kullanılır ve orada mutlaka pislik kalır ayrıca abdes alınırken her uzva sağdan başlanır unutmayın yani sağ elin mubarek bir yanı var bu konuda son nokta herkez düşünsün de konuşsun bencev düşünmeden hareket yapanların cezası yanlıştan sonra düşünmektir der atalarımız


 
Yandex.Metrica