“Ayrılık Mevsimi”

28 Şubat 2010

Ünlüler dünyasından boşanma haberleri gelmeye başladı. Her boşanma haberi ‘Ünlü olup evli kalmak çok mu zor. ‘sorunusunu gündeme getiriyor.
Bu ara renkli dünyalardan yine boşanma haberleri var. Hem ilerleyen yaşları sebebiyle hem de önce gerçekleştirdikleri evlilik denemelerinin ardından yorulduklarını düşündüğümüzden son evliliklerini sürdüreceklerini sandık.

Evlilikler bitiyor mahremiyet yerle bir oluyor

Ünlü isimler sadece ayrılık kararı vermekle kalmıyor, evlilikleri boyunca yaşadıkları sorunları da bir bir ortalığa döküyor. Anne-baba ve çocuktan oluşan muhteşem aile görüntüsü birden bire tuz buz oluyor. Görüntünün ötesinde yaşanan tartışmalar, yapılan davranışlar birden toplumun önünde konuşulur, tartışılır hale geliyor.

Daha önceki evliliklerini anlaşarak bitirebilmeyi başaran Mehmet Ali Erbil bile bu defa özel hayatının ortaya saçılmasından kendisini kurtaramadı. Ünlüler dünyasındaki bu davranış topluma da bire bir yansıyor. Kimse bir sanatçı boşandı diye evliliğini bitirmiyor ama evliliğindeki sorunları konuşmaktan da çekinmiyor, hem de tıpkı ünlüler gibi ekran başında. Sosyolog Nilüfer Narlı, artık toplumda ailedeki mahremiyet anlayışının kalmadığını söylüyor. Ona göre eskiden tabu olarak görülen şeyleri insanlar şu anda ekranlarda tıpkı ünlü insanlar gibi ortaya sermekten çekinmiyor. Bu durum en çok çocukların ve gençlerin üzerinde olumsuz etki oluşturuyor.

Ediz Hun, yeni nesilde evliliklerin daha çabuk bittiğini ve insanların çok ciddiye almadan evlilik kararı aldığını söylüyor. Kendi kuşağını daha mazbut olarak değerlendiren Ediz Hun, sanatçıların topluma örnek olması gerektiğini düşünüyor. Ona göre bitecek olan bir şeyin önüne geçilemez ama evlilikler bu kadar da çabuk gözden çıkarılmaz.

***

Ailelerimizden gördüğümüz gibi bir hayat yaşıyoruz

Demet Şener:
Çok fazla ortalarda olduğunuz zaman evliliği korumak çok daha zor olabilir. O yüzden ben biraz daha mesafeli duruyorum. Fakat bu demek değil ki her şeyi bıraktım. Mesleğe ilk başladığım zaman benim yapacaklarımı planladığım bir öngörüm vardı. O sıra hâlâ geçerliliğini koruyor. Özel defilelere çıkıyorum, güzel televizyon programı projesi olunca onlara sıcak bakıyorum. Zaten benim çok yoğun bir şekilde çalışmam mümkün değil. İlgilenmem gereken iki çocuğum var. İbrahim’in de benim de ilk önceliğimiz ailemiz. Kendi ailemizden ne gördüysek biz de onu yaşıyoruz. Açıkçası hiçbir iş yapmasam da umurumda değil.

Meslekler, evliliklere engel değil

Tülin Şahin:
Kariyerinizde yapmak istediğiniz hedeflerinizi belirliyorsunuz ve onları yapıyorsunuz. Fakat evlilik böyle bir şey değil. Ünlüler dünyasında boşanan insanlar kadar aslında evli kalmayı başarabilen isimler de var. Orhan Gencebay, Hülya Koçyiğit gibi. Kimse boşanmak için evlenmez. Hem Seda’yı hem de Mehmet Ali’yi çok severim. Her ikisi için de hayırlısı olsun. Biz de her çift gibi sabah evden mesleklerimizi yapmak üzere çıkıyoruz. Birbirimize hâlâ aşkımız, sevgimiz ve saygımız sonsuz. Meslekler evliliklere engel değil. Veya evlilikleri meslek gruplarına ayırıp ‘şunlar bunlar’ evliliklerini yürütemez demek doğru değil.

***

Mazbut yaşayanlar uzun vadede kazanır

Ediz Hun:
Bizim evliliğimizin uzun ömürlü olması saygı, sevgi ve anlayıştan kaynaklanıyor. Şimdiki zamanda insanlar çok çabuk ayrılıyorlar. Erkekler de, kadınlar da daha özgür yaşıyor. Her ayrılma haberini okuduğum zaman en çok ortada kalan çocuklara üzülüyorum. Evlilik ciddi bir müessese ve ciddiye almak gerekiyor. İnsanlar düşünür, karar verir ve evlendikten sonra da o hayatı sürdürmek için emek verir. Fırtınanın ne zaman eseceği belli olmaz. Her türlü iniş çıkışlar olabilir. Ben üniversitede ders veriyorum ve belki hepsi değil ama genellikle anne-babası ayrılmış çocukların problemli olduğunu görüyorum. Bizim kuşağımızdaki insanlar daha mazbut yaşıyorlardı. Mazbut yaşayan insanlar uzun vadede kazanır.

 

(zaman)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir