Adet Döneminiz Tatilinizi Bölmesin

16 Aralık 2009

Adet Döneminiz Tatilinizi Bölmesin  Uzun zaman önceden planları yapılan tatil, düğün ve balayı gibi özel günlere denk gelen adet kanaması kadınları huzursuz eden en önemli konulardan birini oluşturuyor. Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi Kadın Sağlığı Ünitesi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Alper Mumcu bu tür zamanlara denk gelen kanamaların atlatılması için, halk arasında bilinenin aksine en uygun yöntemin kanamayı erkene almaya çalışmak değil geciktirmek olduğunu belirtti.
 
Alper Mumcu, bu tür özel zamanlara rastlayan adet kanamasını durdurmak için kullanılan ilaçların hekimler tarafından reçete edilmesi gerektiğini belirterek, “Adet dönemini atlatmak ya da en azından geciktirmek için, yakınlarınızın tavsiye ettiği ilaçları bilinçsizce kullanmak ya da eczaneye giderek adet söktürücü ya da geciktirici ilaç almak olumsuz sonuçlar verebilir” dedi.
 
Alper Mumcu, özellikle adet döneminde eczaneden alınan “adet söktürücü” olarak tabir edilen ilaç grubunun, kişinin hormonal dengesinde sonradan giderilmesi çok zor düzensizliklere neden olabileceğinin altını çizerek, adet söktürücü diye bir ilaç grubunun tıp biliminde ve farmakolojide bulunmadığını da sözlerine ekledi.
 
Alper Mumcu ayrıca, doğum kontrol yöntemi olarak doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda iki kutu arasında bir hafta ara vermeyerek, ilk kutu bitiminden hemen sonra yeni bir kutuya başlanılarak bu dönemin geciktirilebileceğini söyleyerek, ikinci kutudan sonra ise normal 7 günlük aranın verilmesi gerektiğini belirtti.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir